Mosonmagyaróvári Civil Szövetség
A HARMADIK ERŐ
9200 Mosonmagyaróvár, Pacsirta utca 14.

(96) 217 388

Készült: 2016. május 31-én a Mosonmagyaróvári Civil Kerekasztal üléséről

Helyszín: Polgármesteri Hivatal (Mosonmagyaróvár, Fő út 11.)

Jelen vannak: jelenléti ív szerint

Nagy Sándor: Üdvözli a megjelenteket és az előadókat: az Önkormányzattól Ragoncsa Adrienn a civil referenst, s a győri Civil Információs Centrum munkatársait, Sényi Katát és Dr. Pető Zsófiát.

A Civil Kerekasztal napirendje:

  1. Tájékoztatás a Virágos Magyarországért mozgalom városi rendezvényeiről
    (Előadó: Ragoncsa Adrienn, társadalmi kapcsolatok referense)
  2. Konzultáció aktuális civil ügyekről
    • civil szervezetek beszámoló készítési kötelezettsége
    • megújult EPER-ben kell pályázni a Nemzeti Együttműködési Alaphoz
    • civil szervezetek statisztikai beszámolási kötelezettsége
    • alapító okirat módosítás, bírósági tapasztalatok
    • újra változik a Polgári Törvénykönyv, civil vonatkozások

(A konzultációt vezeti: Sényi Kata szakmai vezető, Civil Információs Centrum, Győr)

  1. Tájékoztató a civil könyvelési szolgáltatásról
    (Előadó: Nagy Sándor elnök, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség)
  2. Egyebek

1. napirendi pont

Ragoncsa Adrienn: Július 2-án a Bicónál, a Flesch Károly Kulturális Központnál és a Magyar utcán fognak a civil szervezetek közreműködni. Reggel 8 órakor indul a zsűri a Lajta Park Hotelből. A Futurát követően a 2. megálló a mosoni strand lenne, ahová egy zenés nyárnyitó forgatagot szervezünk halászléfőzéssel, country klubbal, a Kühne Fúfószenekarral és evezős diákokkal. Aki arra jár, mindenkinek kellemes kikapcsolódást biztosítanak. Ezt követően a Flesch központ előtti fűszerkert körül szervezünk programokat, mely 10 órától 12 óráig tart. A zsűri érkezése 11 óra körül várható. Faházakba fognak a civil szervezetek kitelepülni: a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, a Makettező Klub, a Kertbarátok Köre, az Egyesület a Városközpontért és a Menedék Állatvédő Alapítvány. A Menedék Állatvédő Alapítvány gyűjtést szervez, így lesz jótékonysági része is a rendezvénynek. A színpadon táncos-zenés programok lesznek, fellép a HUNGARockY Tánegyesület, a Royal Colibri TSE, hastánc, a majoroki nyugdíjas klub. A gyerekeknek készülnek játszósarokkal. A legtöbb programmal a Magyar utcán készülünk. Már 1-én kezdődnek az események, ezzel is szabad programot biztosítva a pénteken megérkező zsűrinek. A csütörtökönként megrendezett Kult-utca és Szigetközi Szatyor ezen a napon lesz és az üzletek is hosszított nyitvatartással lesznek nyitva. 16 órától zenés vásári forgatag lesz az utcán. 18 órától az evangélikus templomban a Lajtha László Vegyeskar fog fellépni, és a Habsburg kriptát is kinyitják. 2-án a zsűri 12.30 és 13.30 között ér a Magyar utcára és 1 órát fog ott tölteni. Itt már 10 órától folyamatos programok lesznek: megjelenik Mosonmagyaróvár régi képeken, 7 civil szervezet fog jótékonysági virágbörzét tartani: a Belvárosi Üzletkör, a Nők a Városért Egyesület, A Reménység Autista Alapítvány, az Életfa Nagycsaládos Egyesület, a Napos Ház, a Gondoskodás Alapítvány és a Lions Club. A gyerekeknek csacsifogattal, sakkozással, virágos játszóházzal, arcfestéssel készülnek. A zsűrit mazsorettek fogják várni az utca végén, és mazsorettes felvezetéssel fognak a Borklub étteremig elsétálni, ahol az ebédet elfogyasztják. Ezt követően a tourinform irodában tehetnek fel kérdéseket a várossal kapcsolatban. A Magyar utcán fellépnek a citerások, a Szigetközi Dalkör, a Gazdász Táncegyüttes, a Theatrum ad Flexum ad elő egy vásári komédiát, és a táncos lábú anyukák és apukák zárja a programsorozatot. A programok a városban meg fognak jelenni plakátokon.

Kéri azokat a szervezeteket, akik örökbe fogadtak közterületet, küldjenek fotókat az elvégzett munkákról és az elért eredményekről.

Hegedűs Csabáné: Azok a szervezetek, akik jelentkeztek bemutatkozásra, azokkal szemben van-e valamilyen elvárás?

Ragoncsa Adrienn: Minden szervezet maga dönti el, hogy mit ad elő, mit mutat meg. A programban szereplő szervezetektől megkaptuk a terveket, ez mind mennyiségileg, mind tartalmilag elegendő.

Nagy Sándor: Tudjuk, hogy a zsűrinek szoros a menetrendje. Lesz-e arra lehetőség, hogy egy-egy civil szervezet szóba álljon a zsűrivel?

Ragoncsa Adrienn: Csak akkor lesz lehetőség, amit mi biztosítunk. Egyes helyszíneken bemutatunk egy-egy szervezetet, és megkérjük a szervezet vezetőjét, hogy röviden mutassa be a szervezetet. Lesz egy személy, aki figyeli az időt, hogy pontosan betartsuk a menetrendet, amit már előre lemértünk. A beszélgetést két tolmács fogja segíteni.

Hegedűs Csabáné: Lehet tudni a zsűri összetételét?

Ragoncsa Adrienn: Osztrák, belga, szlovák, francia szakemberek különböző szakmákból, de mind a turisztika, mind a környezetvédelem területéről. A társalgás angol nyelven folyik, de nem kell semmit angolul mondani, mert mindent tolmács fordít.

2. napirendi pont

Sényi Kata: A Civil Információs Centrum államtitkári látogatást kapott, ahol feltették nekünk azt a kérdést, hogy mi az, ami a megyében fejlesztésre, javításra szorul. Kiemeltük azt a nehézséget, hogy a joggyakorlat szinte hetente változik. Sajnos nagyon úgy néz ki, hogy 2016 novemberében újra változni fog a civil törvény, hogy hogyan, az még homályos. Javasolja, aki még nem tette meg a létesítő okirat módosítást, az tegye meg.

Dr. Pető Zsófia: Elsősorban jogászként dolgozik a Civil Információs Centrumban január óta. Azóta rengeteg alapszabály-módosítás ment át a keze alatt. Az eddig jól bevált gyakorlatot próbálta követni, de rájött gyorsan változik a joggyakorlat. Jellemző hiba, hogy a képviselőknek az adójelét nem töltik ki a szervezetek, és ezt az ügyészség törvénysértés címén küld 3 oldalas levelet. Felhívja a figyelmet arra, hogy egy civil szervezet alapítása felelősséggel jár. A civil szervezet egy jogi személy, mely adószámmal és a vezető tisztségviselő felelősséggel rendelkezik. Az egy dolog, hogy nem büntethető, de amennyiben rá róható, hogy a kötelezettségeinek nem tett eleget, ettől kezdve büntethetővé válik. Egy ügy kapcsán derült ki, hogy amennyiben a tagság nem fizet tagdíjat, ebben az esetben a teljes tagság felelősségre vonható az egyesület tartozásaiért. Ezért minden szervezetnél tagdíjat kell fizetni, melynek a könyvelésben és a számviteli beszámolóban meg kell jelenni. 2016. május 31-ig be kell adni a közhasznúsági beszámolót. PK-141 számú nyomtatványt az egyszeres könyvvitel végző nem közhasznú szervezeteknek, a PK-142 számú nyomtatványt a közhasznú szervezeteknek, a kettőskönyvvitelt folytató, vagy 50 millió Ft feletti bevétel esetén.

Nagy Sándor: A korábban papíralapú nyomtatvány már elektronikusan is be lehet nyújtani ügyfélkapun keresztül.

Dr. Pető Zsófia: Aki közhasznú jogállású, az csak elektronikusan küldheti be a közhasznúsági beszámolót, ellenkező esetben az Országos Bírósági Hivatal visszaküldi. Másik fontos határidő június 1., a statisztikai adatszolgáltatás beküldésének határideje, melyet kizárólag elektronikusan lehet elküldeni. Többször kerestek azzal a problémával, hogy elfelejtették a belépési kódot. A belépési kód mindenkinek ugyanaz: a szervezet adószámának első 8 számjegye, a felhasználónév: admin, a jelszó pedig: admin999. Ennek a határidőnek a betartása nagyon fontos, mert 150 000 Ft-ig büntetik, ha a szervezet nem teljesíti a kötelességét. Tájékoztatták az államtitkárt a NEA pályázatokkal kapcsolatban, hogy Győr-Moson-Sopron megyében nagyon kevés szervezet nyert mind működési, mind szakmai pályázaton. Kérik, hogy a NEA testületi delegálásnál legyen olyan személy, akinek rálátása vagy kapcsolata van a civil szervezetekkel. Kaptunk rá ígéretet, hogy a kérést figyelembe veszik. Kormányzati szándék, hogy a NEA pályázatokat október-novemberben kiírják. Az utóbbi időben tapasztalják, hogy gond van az EPER-rendszerrel, valószínű, hogy a következő NEA pályázatokat már nem az EPER-rendszeren keresztül kell beküldeni.

Kéri, hogy akinek van EPER regisztrációja, lépjen be a rendszerbe és nézze meg a regisztrációs nyilatkozatának érvényességi idejét. Erre azért van szükség, nehogy pályázatnál derüljön ki, hogy nem érvényes a nyilatkozata.

Nagy Sándor: Hetente 2-3 alkalommal használja az EPER-rendszert, de még nem volt problémája vele. Tájékoztat, hogy a 2016. évi működési és szakmai nyertes pályázóknak megkezdődtek a kifizetések.

Dr. Pető Zsófia: Igényfelmérésként kérdezi, van-e olyan témakör, melyből nem elég az információ a civil szervezeteknek. Szívesen tartanának képzést, ha van rá igény.

Nagy Sándor: A Civil Szövetség felvállalja, hogy végez ebben a kérdésben közvéleménykutatást, és az eredményről tájékoztatja a Civil Információs Centrumot.

3. napirendi pont

Nagy Sándor: A Civil Szövetség könyvelési szolgáltatást végző könyvelője ismeri a civil szervezetekre vonatkozó pénzügyi sajátosságokat, és ezek figyelembe vételével könyvel. 2012 óta nyújtjuk ezt a szolgáltatás, jelenleg 25 szervezetnek, melyek között vannak városi, városkörnyéki és győri szervezetek. Minden szervezetnek május 31-ig elkészítettük vagy segítettük elkészíteni a statisztikai beszámolóját és a közhasznúsági beszámolóját. Öt éve változatlanok az árak. Tervek szerint a jövőben különbséget fogunk tenni a Civil Szövetség tagszervezete és külső szervezet esetén a szolgáltatási díj kiszabásakor. Tagszervezeteknek változatlan áron vállaljuk a könyvelést, nem tag szervezeteknek viszont 1-2 ezer forintos emelést fogunk javasolni. A könyvelő személyében nem várható változás.

A Mosonmagyaróvári Civil Szövetséggel könyveltető szervezetek:

  1. Belvárosi Üzletkör Klaszter Egyesület
  2. Beteg Gyermekekért Alapítvány
  3. Delta Lakóterületi Sportegyesület
  4. Életfa Egyesület Mosonmagyaróvár
  5. Észak-Dunántúli Regionális Judo Szövetség
  6. Győri Röplabda Club
  7. Hagyományőrző Községszépítő és Takarékoskodó Alapítvány (Dunakiliti
  8. Hagyományőrző Községszépítő és Takarékoskodó Alapítvány (Feketeerdő
  9. Halászi Gyermekekért Alapítván
  10. Halászi Hagyományőrző Egyesüle
  11. Honvéd Arrabona Sport Egyesület
  12. Kulturális Egyesület Mosonszolnok
  13. Lakásszövetkezetek és Társasházak Győr-Moson-Sopron Megyei Érdekképviseleti Szerv
  14. Levél Hagyományőrző, Községszépítő és Takarékoskodó Alapítvány
  15. MOFÉM Horgász Egyesüle
  16. Moson Megye Polgáraiért Alapítvány
  17. Mosoni Polgári Kör
  18. Mosonmagyaróvári Kertbarátok Kör
  19. Mosonszentpéter Templomáért Alapítvány
  20. Mosonszolnoki Ifjúságért Hagyományőrző Egyesület
  21. Mozgáskorlátozottak Mosonmagyaróvári Egyesülete
  22. Önkéntes Tűzoltó Egyesület Mosonszolnok
  23. Szigeti Kilián Alapítvány
  24. Szigetköz - Mosoni-sík LEADER Egyesület
  25. Tengri Íjász és Hagyományőrző Egyesület

4. napirendi pont

Nagy Sándor: Július végén esedékes a Civil Szövetség által szervezet civil piknik a Mosoni-Duna partján. A rendezvény pontos idejét a június végén megjelenő civil hírekben tesszük közzé. Kéri a tagszervezeteket, vegyenek részt a pikniken.

Fülöp Zoltánné: Javasolja, hogy a szövetség tagszervezetei adjanak össze pénzt koszorúra, és a városi koszorúzásokon mindig más-más tagszervezet képviselje a szövetséget. Így a szövetség több rendezvényen is jelen tudna lenni.

Orbán Józsefné: Javasolja, hogy mindig az a szervezet vállalja a koszorú költségét, aki az akkor éppen aktuális koszorúzást végzi. Így nem kell pénzt gyűjteni és nyilvántartani.

Nagy Sándor: Körlevélben ki fogja kérni a tagszervezetek véleményét a felvetéssel kapcsolatban.

 

Az emlékeztetőt összeállította:   Nagy Sándor