Mosonmagyaróvári Civil Szövetség
A HARMADIK ERŐ
9200 Mosonmagyaróvár, Pacsirta utca 14.

(96) 217 388

Készült: 2015. szeptember 24-én a Mosonmagyaróvári Civil Kerekasztal üléséről

Helyszín: Polgármesteri Hivatal (Mosonmagyaróvár, Fő út 11.)

Jelen vannak: jelenléti ív szerint

Nagy Sándor: Üdvözli a megjelenteket és Dr. Iváncsics János alpolgármestert. Köszönti a győri Civil Információs Centrum munkatársait, Sényi Katát és Horváthné Zimmer Katalint.

Napirendi pontok:

  1. Tájékoztató a civil könyvelési szolgáltatásról és a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség tagszervezéséről
    (Előadó: Nagy Sándor elnök, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség)
  2. Tájékoztató a Mosonmagyaróvári Városi Sportcsarnok beruházásról, a hasznosítási lehetőségekről
    (Előadó: Drescher Ottó elnök, Első Mosonmagyaróvári Torna Egylet 1904)
  3. Fórum civil szervezetek működésének aktuális kérdéseiről (Győri Törvényszék joggyakorlata a létesítő okirat módosításában - eddigi összegyűlt tapasztalatok, bírósági gyakorlatok, eljárási rendek (elektronikus és papír alapú) megbeszélése
    (Előadó: Sényi Kata és Horváthné Czimmer Katalin, Civil Információs Centrum, Győr)
  4. Egyebek - Tájékoztató a XVI. Mosonmagyaróvári Civil Napról
    (Előadó: Nagy Sándor elnök, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség)

1. napirendi pont

Nagy Sándor: napirendi pont előadójaként Drescher Ottó, Első Mosonmagyaróvári Torna Egylet 1904 elnöke lett megnevezve, de az elnök úr más irányú halaszthatatlan elfoglaltsága miatt nem tud rendelkezésre állni. Ma beszélt az alpolgármester úrral, aki felvállalta, hogy tájékoztatást ad a sportcsarnok beruházásról. Köszöni szépen a kisegítést.

dr. Iváncsics János: Az első becsült költség 800 millió forint volt, erre kaptunk 240 millió forint állami támogatást. Ahogy haladtunk előre, a költségek a duplájára emelkedtek, már 1,7 milliárd forintnál tartunk. A forrásösszetétel jelenleg úgy áll, hogy 1 milliárd forint tao pénz, 240 millió forint állami támogatás, így 460 millió forint marad az önkormányzatra. Alapkő letételkor beszéltünk a kosárlabda szövetséggel, és még 300 millió forint tao lehívási lehetőséget kértek, így minimális városi önrésszel megvalósulhatna a sportcsarnok.

A sportcsarnok helyszínét viták előzték meg. Több ok is szólt a gimnázium melletti terület mellett. Többek között a több iskola közelsége, így szerepe lehet a mindennapos testnevelésben is. Az itatónál lévő terület komolyabb beruházásra is alkalmas, akár egy wellness-szálloda felépítésére, amely pénzt hozna a városnak. A nevelési tanácsadó áthelyezésével felszabadul a kollégium, így terveink között szerepel a kollégium sportszállodává alakítása, így edzőtáborok szervezésére is lehetőség lesz.

A sportcsarnok építése jelenleg ott tart, hogy állnak a tartó betonszerkezetek. Az első ütem vége, hogy a csarnok tető alá kerül, ez még ebben az évben biztosan megtörténik. Utána kezdődnek a komolyabb belső munkák. Az már biztos, hogy az eredetileg tervezet márciusi határidő nem tartható, de nyár elejére elkészülhet a sportcsarnok, de legrosszabb esetben is augusztus 20-án átadjuk.

A sportcsarnok működtetésében már most meg kell tennünk az első lépéseket. Körvonalazódik, hogy a város az MTE-vel közösen alakítana egy céget, mely a sportcsarnokot működtetné, és akár a többi városi sportlétesítményt is működtethetné. Így a sportegyesületek feladataikat csak a sportolásra összpontosíthatnák. Meg kell találni azt a személyt, aki már most nyomon tudja követni az építkezést a város és az egyesület szemszögéből is.

A működtetéssel kapcsolatban legfontosabb kérdés a sportszervezetek és tanintézmények befogadása. A közelben lévő iskolák, így a gimnázium, a Fekete iskola, a Piarista iskola és az Ujhelyi iskola biztos megtalálja a módját a sportlétesítmény kihasználásának. A gimnáziumhoz való közelsége lehetőség arra, hogy a közeljövőben indítsanak egy sportosztályt, ezzel is vonzóbbá tenni a helyi gimnáziumot a fiatalság számára.

Több sportegyesület már megkeresett minket azzal, hogy szeretnének ott sportfoglalkozásokat tartani. Sajnos a sportcsarnok befogadó képessége véges, bár lesz két kisebb sportolásra alkalmas terem is. Mindenképpen fontossági sorrendet kell felállítani, de talán senki sem vitatja, hogy a kézilabda sport elsőbbséget élvez, viszont a kosárlabda szövetség felé is van kötelezettségünk. Az MTE 1904 is jelezte, hogy alakítani szeretne egy teremfoci csapatot. A létesítményben terveztek egy netes kávézót, ahol a várakozók kulturált körülmények között tudják eltölteni az időt és a fogyasztással a fenntartási költségekhez is hozzájárulnak.

A sportcsarnok befogadó képessége 1200 fő. A fő lelátó egy oldalon lesz, mely 1000 főnek ad helyet, a kapuk mögött 200 fő fér el. A főlelátóval szemközti oldalon lesz lehetőség mobillelátó felállítására, mely 200 fő befogadására ad lehetőséget. Vitára adott okot a közlekedés és parkolás is, de a tervező szerint kb. 240 parkoló kialakítható a környéken. Az tudva levő, hogy minden sportesemény után máshol is kialakul tumultus. Tervezzük a Sóháznál körforgalom kialakítását, ami megkönnyítené a közlekedést.

Hujber Ferenc: A Sóház utáni parkolót nem tudják felhasználni parkolónak?

dr. Iváncsics János: De, az is benne van a 240 parkolóhelyben. Az a parkoló terület is rendbe lesz téve, jobb állapotba kerül.

Nagy Sándor: A polgármester úr az alapkőletételnél multifunkciós csarnokról beszélt, tehát a sport mellett vásárok, kiállítások, kulturális eseményeknek is helyt adna ez a csarnok.

dr. Iváncsics János: Igen, ez is a város célja, hogy egyéb rendezvényekre is használjuk. Akár bálok, koncertek szervezésére is lehetőséget ad. A tervezéskor elvárás volt, hogy a hangszigetelés, hangtechnika olyan legyen, ami alkalmas ilyen rendezvények lebonyolítására is.

Nagy Sándor: Több iskola közelében épül a sportcsarnok. Ebből adódóan felvetődött az a gondolat, hogy valamelyik iskolában sporttagozatot indítanak?

dr. Iváncsics János: Jelenleg a városban a Móra és a Bolyai iskola fordít nagyobb hangsúlyt a sportra.

dr. Kocsis Sándor: Lehet-e arra pályázni, hogy a sportcsarnok átadására egy egységes városi sporttörténeti könyv megjelenjen?

dr. Iváncsics János: Nem tudom, hogy ennyi idő alatt meg lehet-e csinálni, de ez a megnyitóra nagyon szép és odaillő dolog lenne.

2. napirendi pont

Nagy Sándor: nagyon időszerű a téma, mert egyre inkább közeleg a 2016. március15-i határidő. Reméli, hogy nagyon sok hasznos információt tudnak mondani a Civil Információs Centrum munkatársai.

Sényi Kata: arra gondoltak, mindenkitől megkérdezik, hogy állnak az alapszabály módosítással, s felmerült konkrét problémákra válaszolnak.

Dr. Kocsis Sándor: a szervezetem ügyvéddel pénzért csináltatta meg az alapszabály módosítást.

Sényi Kata: megjegyzi, hogy az alapszabály módosítása nem igényel jogi segítséget, azt maga a szervezet is elvégezheti. A Civil Információs Centrum felajánlja a segítséget.

Nagy Sándor: úgy gondolja, hogy a módosítás a vonatkozó törvények alapos elolvasásával, józan paraszti ésszel elvégezhető. Így készült a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség alapszabály módosítása. Az esetleges hiánypótlási határidőre 20 napot adott a Törvényszék. Ettől ne ijedjünk meg, kérjük a határidő hosszabbítást. Közhasznú szervezetek elektronikusan tudják a szükséges dokumentációt beadni a Bíróságra. Ebben tudnak segíteni, akinek problémája van az elektronizált dokumentum beküldéssel, keresse a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség Pacsirta utcai irodáját. Célszerű telefonon időpontot egyeztetni.

Dr. Kocsis Sándor: nagyon vegyes véleménye van az ügyről, 2014. június 22-én adták be a módosítási kérelmet, négy hónap múlva visszajött három kérdéssel. Elment ügyvédhez, s a segítségével válaszoltak. Aztán megint kérdeztek, s megint válaszoltak, aztán megint kérdeztek, s megint válaszoltak. Végül 2015. szeptember 12-én zárult a folyamat. A módosítás mindössze annyi volt, hogy évente kell közgyűlést tartani, s az új Ptk.-val hozták összhangba az alapszabályt.

Sényi Kata: mi volt az oka, hogy ügyvédhez fordult, s nem a Civil Információs Centrumhoz?

Dr. Kocsis Sándor: az ügyvéd alapító tagja volt az egyesületnek, ezért fordultam hozzá.

Sényi Kata: aki a folyamatot tavaly kezdte el, az sokat kínlódott, mert nem volt egy egységes joggyakorlat. Változtak az űrlapok, értelmezési problémák is voltak, ne volt mindegy, melyik bíró foglalkozott az üggyel.

Orbán Józsefné: egy hiánypótlással sikerült az alapszabályt módosítani.

Dr. Késmárki István: részt vett minden fórumon, ami az üggyel kapcsolatos volt. Köszöni a segítséget. Október elején beadható a dokumentum. Segítséget kérnek az elektronikus feltöltéshez.

Nagy Sándor: a szervezet nem közhasznú, ezért nem kell az elektronikus feltöltés.

Sényi Kata: az tanácsolják, hogy a szervezet közhasznú státusától függetlenül elektronikusan töltsék fel a dokumentumokat, mert így sokkal gyorsabb az ügyintézés.

Ezt követően a jelenlevő szervezeti vezetők sorban elmondták az alapszabály módosítással kapcsolatos tapasztalataikat, problémáikat. Amire tudtak, a Civil Információs Centrum munkatársai válaszoltak.

Nagy Sándor: ara kéri a Civil Információs Centrumot, hogy a mosonmagyaróvári civil konzultációra mielőbb kerüljön sor.

 

3. napirendi pont

Nagy Sándor: A 2012. január 1-től hatályos új civil törvény előírja, hogy a közhasznú szervezetnek kötelező a kettős könyvvitel alkalmazása. A Mosonmagyaróvári Civil Szövetség elnöksége úgy döntött, hogy ebben a problémában megoldást nyújt a győri és mosonmagyaróvári civil szervezeteknek, ezért 2012. április 1-től könyvelési szolgáltatást indított.

A megfelelő szakképesítéssel rendelkező könyvelőt Patonai Gábor személyében megtaláltuk. A könyvelés a civil pénzügyi és számviteli jog szabályai szerint történik. Gábort Vali Istvánné könyvelő segíti, akinek 15 éves civil könyvelési tapasztalata van. Jelenleg 18 szervezetnek könyvelünk, akik között található mosonmagyaróvári és városkörnyéki, valamint győri szervezhet is.

A könyvelés az alábbi feladatokat foglalja magában:

  • a szervezet alaptevékenysége pénzmozgásainak szabályszerű lekönyvelése a számviteli törvény alapján a kettő könyvelés szabálya szerint
  • a kiadási és bevételi pénztárbizonylatok elkészítése
  • bankkivonatok lekönyvelése
  • vegyes bizonylatok lekönyvelése
  • havi pénztárjelentés elkészítése
  • társasági adó nemleges bevallás elkészítése
  • nyilatkozat elkészítése a nullás tartalmú bevallásokról
  • az éves számviteli beszámoló elkészítése
  • pénzügyi adatszolgáltatás a közhasznúsági jelentés és az éves KSH jelentés elkészítéséhez
  • adatszolgáltatás az évente fizetendő központi adókról
  • pénzügyi tanácsadás

A könyvelési díjtételek 2012 óta változatlanok. A kettős könyvvezetés ára havi 6.000,- Ft. Úgy gondoljuk, hogy ez a mai piaci viszonyok között versenyképes ár a kettős könyvvezetésért. A 6.000 Ft az alapár, mely a civil szervezetekre jellemző esetet veszi számba (nincs vállalkozás, nincs ÁFA, nincs személyi jellegű kifizetés). Az alapkönyvelésen túli könyvelést is vállalunk(például bérszámfejtés, vállalkozási tevékenység könyvelése), ennek ára megegyezés szerint.

Vállaljuk nem közhasznú szervezetek egyszeres könyvvezetését is. Ennek díját a jelentkező szervezettel egyeztetve alakítjuk ki. Irányár: 5.000 Ft/hó.

A könyvelési vállalkozási szerződés tervezete olvasható a www.mocisz.hu honlap friss hírei között a „Civil könyvelési szolgáltatás” című hírnél.

Ma már a földrajzi távolság nem akadály. A kapcsolattartás történhet e-mailban, telefonon. A számviteli bizonylatokat a megegyezés szerinti időpontokban vesszük át. Ha több győri szervezet veszi igénybe szolgáltatásunkat, akkor a győri személyes átvétel is megoldható. A könyvelési szolgáltatásunkat igénybevevő szervezettel éves szerződést kötünk, negyedévente számlázunk.

Arra kérjük a civil szervezetet, hogy a szövetség könyvelési szolgáltatását szíveskedjék népszerűsíteni, más civil szervezet figyelmét erre felhívni. Közös érdekünk, hogy a szakszerű civil könyvelést minél több szervezet igényelje, hiszen hosszútávon a szolgáltatás csak így tartható fenn. Érdeklődni Nagy Sándornál lehet a 217-388 vagy a 30/9573-744 telefonszámon.

Nagy Sándor: A Mosonmagyaróvári Civil Szövetség nyitott szervezet, várja soraiba a Mosonmagyaróvári Civil Szervezeteket. A Szövetség jelenleg harminc tagú:

  1. Mosonmagyaróvári Kulturális Egyesület (alapító)
  2. Tallós Prohászka István Művészeti Egyesület (alapító)
  3. Moson Megye Polgáraiért Alapítvány
  4. Tengri Ijász és Hagyományőrző Egyesület
  5. Lehetőség Családoknak 2005 Alapítvány
  6. Moson Megyei Nők Egyesülete
  7. Mosonmagyaróvári Kertbarátok Köre
  8. Mosonmagyaróvár és Környéke Nyugdíjas Egyesület
  9. Mosonmagyaróvári Makettező Egyesület
  10. MOFÉM Rt. Horgász Egyesület
  11. Újjáéledés Alapítvány
  12. DELTA Lakóterületi Sportegyesület
  13. Életfa Egyesület
  14. Mozgáskorlátozottak Mosonmagyaróvári Egyesülete
  15. Ebtenyésztők és Hobbi Kutyások Mosonmagyaróvári Egyesülete
  16. Mosonmagyaróvári Horgászegyesület
  17. Lajta Néptánc Egyesület
  18. Mosonmagyaróvári Környezetvédő Egyesület
  19. Mosonmagyaróvári Vízisport Egyesület
  20. Nők a Városért Egyesület
  21. Egyesület a Városközpontért
  22. Szenyor Szabadidő Kerékpáros Egyesület
  23. Lajtha László Vegyeskar Egyesület
  24. Mosonmagyaróvári Városi Modellező Klub Technikai Sportegyesület
  25. Belvárosi Üzletkör Klaszter Egyesület
  26. Hungarocky Táncegyesület
  27. Ebtenyésztők Mosonmagyaróvári Egyesülete
  28. Kühne Fúvószenekarért Alapítvány
  29. Szigetközi Természetvédelmi Egyesület
  30. Mosonmagyaróvár és Vidéke Ipartestület

A belépési nyilatkozat megtalálható a Szövetség honlapján (www.mocisz.hu), érdeklődni Nagy Sándor elnöktől lehet a 30/9573-744 mobilszámon. Várja a szervezetek jelentkezését.

4. napirendi pont

Nagy Sándor: Október 17-én nem a megszokott Flesch Károly Kulturális Központban, hanem a Városháza dísztermében kerül sor a XVI. Mosonmagyaróvári Civil Nap díjátadó ünnepségére. A Mosonmagyaróvár Önkormányzata, a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség és a Mosonmagyaróvári Kulturális Egyesület által szervezett délelőtt 10 órakor kezdődő rendezvényen Dr. Árvay István polgármester és Nagy Sándor, a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség elnöke mond köszöntőt. Ezt követően ünnepélyes keretek között átadják az idei „Mosonmagyaróvár Város Civil Társadalmáért Díj”-at, a Mecénás Díjakat (egy fődíj és különdíj), valamint az „Az év civil szervezete” díjat. Az ünnepséget kulturális műsor foglalja keretbe, melyben fellép a Mosonmagyaróvár Városa Kultúrájáért díjas Halmos László Énekegyüttes és a Mosonyi Mihály Zeneiskola növendékei. Az idei Civil Napot a meghívott vendégek részére fogadás zárja. Minden érdeklődő civil szervezetet, tagjait és a város polgárait várják a nyitott rendezvényre a szervezők.

Venesz Jánosné: ki kapja meg az idén az „Év civil szervezete” díjat?

Nagy Sándor: A díjat a Mosonmagyaróvár és Vidéke Ipartestület kapja.

Venesz Jánosné: de hát az nem civil szervezet, hanem gazdasági érdekvédelmi szervezet.

Nagy Sándor: A Mosonmagyaróvár és Vidéke Ipartestület a bíróság nyilvántartásában egyesületként bejegyzett civil szervezetként van nyilvántartva, tehát a cím jelöklésére jogosult szervezet. Egyébként nagyon kevés jelölés érkezett, a civil szervezetek nem élnek a jelölés jogával.

Más megtárgyalandó téma hiányában Nagy Sándor az ülést berekesztette.

k.m.f.

Az emlékeztetőt készítette: Nagy Sándor