Mosonmagyaróvári Civil Szövetség
A HARMADIK ERŐ
9200 Mosonmagyaróvár, Pacsirta utca 14.

(96) 217 388

Készült: 2019. december 9-én a Mosonmagyaróvári Civil Kerekasztal üléséről

Helyszín: Polgármesteri Hivatal (Mosonmagyaróvár, Fő út 11.)

Jelen vannak: jelenléti ív szerint

 

Nagy Sándor: Üdvözli a megjelenteket és az előadókat. Külön köszönti Dr. Iváncsics János alpolgármestert és a Civil Információs Centrum munkatársait, Tengely Katalin, Regner Márta és Vágusz Erna munkatársakat. Ismerteti a napirendi pontokat.

 

A Civil Kerekasztal napirendje:


1. A Mosonmagyaróvár 2020. évi költségvetési koncepciója civil szemmel
    (Dr. Iváncsics János alpolgármester)
2. A Nemzeti Együttműködési Alap egyszerűsített pályázatai
    (Vágusz Erna, Civil Információs Centrum)
3. A Bethlen Gábor Alap aktuális pályázati felhívásai
    (Ragner Márta, Civil Információs Centrum)
4. Hogyan ismerjük fel az álhíreket?
    (Patonai Gábor területi vezető, Nyugat-Dunántúli régió)
5. Tájékoztató a civil könyvelésről és Szövetség tagszervezéséről
    (Nagy Sándor elnök, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség)
6. Egyéb ügyek, bejelentések, rendezvények
1. napirendi pont

Dr. Iváncsics János: Mosonmagyaróvár Város Önkormányzat Város Vezetése, és Képviselő-testület mindig kiemelt figyelmet fordított a civil élet fenntartására, annak támogatására, hozzájárulva a városi kulturális élet színesítéséhez, hagyományok őrzéséhez.

Az Önkormányzat 2020. évre szóló tervezési irányelveit a Képviselő-testület 2019. november 21-i ülésén fogadta el. A Város Vezetésének javaslata alapján a 2020. évi koncepció, a civil élet támogatására az idei évi támogatási szintnek megfelelően határoz meg irányszámokat, ezért engedjék meg, hogy a 2020. évi költségvetés megalapozásaként a 2019. évi eredményekről adhassak röviden számot:

2019-ben a civil szervezetek, a kulturális feladatok ellátása, támogatása érdekében jelentős döntések születettek, melyek megvalósításra kerültek.

A döntések közül a legfontosabbak:

  • -   Társadalmi Kapcsolatok Bizottságának döntése alapján felosztható alapok – Közművelődés Alap, Sport Alap, Köznevelési és Egészségvédelmi Alapok – keretösszegei nem csökkentek, rendszeres bizottsági döntések alapján felhasználására kerültek. Az előirányzott támogatások összegei:
  • Közművelődési Alap           6 millió Ft
  • Sport Alap                        4 millió Ft
  • Köznevelési Alap                8 millió Ft
  • Egészségvédelmi Alap        3 millió Ft
  • -  kiemelt soron kulturális és civil szervezetek további 11,5 millió Ft támogatást kaptak. Támogatottak között szerepel: Lajta László Vegyeskari Egyesület, Mosonmagyaróvári Kulturális Egyesület, Lajta Néptáncegyesület, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség, Kühne Fúvószenekarért Alapítvány, Mofém Művészeti Egyesület, Theatrum Ad Flexum Egyesület, Gazdász Néptáncegyesület, városrészi egyesületek.
  • -  kulturális élet kapcsolódóan a sport támogatásokat is megemlíthetjük, melyre a város szintén kiemelt figyelmet fordít/fordított. Sportszervezeteket – beleértve a Mosonmagyaróvári Kézilabda Klub támogatását – mindösszesen közel 180 millió Ft-tal támogatta a Város.

Ezen kívül a TAO pályázatokhoz kapcsolódóan további 50 millió Ft keret biztosítottunk olyan, nem versenysport tevékenységet folytató szervezeteknek, akik TAO pályázat keretében támogatást nyertek, és az önerőhöz kapcsolódóan kérték a Város támogatását. Idén a Város tulajdonában került Sportcsarnok üzemeltetéséért felelős Movaréna Kft. kapott fejlesztési célú támogatást a Csarnokba történő eszközök – árnyékoló, térelválasztó és hangtechnika – beszerzésére 10 millió Ft összegben, illetve a Mosonmagyaróvári Vízisport Egyesület kért átmeneti támogatást SZÉCHENYI 2020 program keretében elnyert területi operatív program pályázat megvalósításához 20,4 millió Ft összegben. Ez utóbbi támogatás átmenti, az Egyesület likviditását kezelő támogatás, melynek célja „Aktív víziturisztikai hálózatfejlesztés a Szigetközben”.

Várhatóan a testület az Első Mosonmagyaróvári Torna Egylet részére is határoz meg támogatás a maradék TAO keret terhére, korábbi nyertes, elszámolt TAO pályázatok önerő finanszírozásához.

  • -   A kulturális élet vonatkozásában kiemelt helyet foglal el a Flesch Károly Nonprofit Kft. támogatása, mely gazdasági társaság 2019. évtől ellátja a nyilvános könyvtári feladatokat is. A gazdasági társaság üzleti terve alapján, a közhasznú feladatellátáshoz a Város várhatóan jövőre 452,8 millió Ft támogatást fog átadni a Kft. részére.

A gazdasági társaság által üzemeltetett Flesch központ biztosított 2018-ban helyszínt az Önkormányzat által támogatott XIII. Flesch Károly nemzetközi hegedűversenynek.

  • -   Az Önkormányzat önként vállalt feladata, de kulturális- és hagyományőrzés szempontjából fontos intézménye a Hansági Múzeum. A költségvetési szerv 2019-ben megközelítőleg 116,6 millió Ft-ból gazdálkodott, melyből az önkormányzati támogatás 90 millió Ft tesz ki. Az intézménytámogatás 2020-ban – kapcsolódóan a bérek változásához – megközelítőleg 8%-kal növekedni fog.

Idén is jelentős programok zajlottak a Múzeum szervezésében, de a legkiemelkedőbb a 2019. december 13-án megnyitásra kerülő Munkácsy kiállítás.

A Múzeum a Cselley-ház kiállítótermeiben adna helyet Pákh Imre műgyűjtő Munkácsy-kollekciójának. Pákh Imre az elmúlt évtizedekben mind számszerűségében, mind minőségében a legjelentősebb Munkácsy-gyűjteményt hozta létre, amelynél gazdagabb anyaggal csak a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria rendelkezik. A folyamatosan gyarapodó kollekció 2005 óta több mint 40 kiállításon mutatkozott be különböző összeállításban a Pákh Imre által életre hívott Munkácsy Alapítványnak köszönhetően. A Mosonmagyaróvárra érkező anyag Munkácsy 48 festményéből és 7 grafikájából áll, amelyet 4 Munkácsyt ábrázoló műalkotás és 25 db a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteményéből válogatott dokumentum-fotó egészít ki.

A kiállítás átfogó képet nyújt Munkácsy Mihály (1844-1900) festészetéről, hisz a korai képektől kezdve a drámai erejű alkotásokon, a barbizoni ihletésű tájképeken és a szalonképeken át a nevezetes Krisztus-trilógiához készült előtanulmányokig a mester minden művészi korszaka képviselteti magát az anyagban.  A bemutatásra kerülő alkotások ezen túl műfaji változatosságukkal – népi- és polgári életkép, tájkép, portré, történeti mű, vallásos alkotások – is reprezentálják Munkácsy festői világának sokszínűségét.

Munkácsyt már a maga korában is festőfejedelemként tisztelték: a kiállítás anyaga ebbe a napjainkig tartó kultuszba is bepillantást enged, miként felvillantja a mester fordulatokban gazdag életének és művészi pályájának legfontosabb állomásait és eseményeit.

A kiállítás a köztudatban a legnagyobb magyar festőként élő Munkácsy Mihály páratlanul gazdag életműve előtt tiszteleg, lehetővé téve Mosonmagyaróvár és a tágabb térség polgárai számára, hogy közvetlenül tapasztalják meg a mester kimeríthetetlen festészeti hagyatékát.

  • -  Szeptember 15-én, a „Szigetköz ízei, vármegye borai” rendezvény keretében, önkormányzati finanszírozás mellett bemutatásra került a „Szent László, a Lovagkirály – zenész lovas színházshow. A látványos produkció bemutatására az Önkormányzat közel 7,6 millió Ft forrást biztosított.
  • -    Mosonmagyaróvár Város Önkormányzata közel 30 uniós pályázatot kezel és valósít meg, melyek közül néhány szorosan kapcsolódik a kulturális- és civil élethez:
  • Huszár Gál Város Könyvtár épületének energetikai korszerűsítése 163,4 millió Ft  összegű uniós támogatással,
  • Duna-dunaj 2 Futura Husk projekt 15,6 millió Ft nemzetközi támogatással,
  • Szent István napok megrendezésének támogatása, mely 2020-ra áthúzódó támogatás. Várható támogatás 2,7 millió Ft.
  • Bike and Boat határon átnyúló pályázat 368 millió Ft támogatással,
  • turisztikai szolgáltatások fejlesztése pályázat közel 17 millió Ft támogatással,
  • Munkácsy kiállítás megszervezéséhez kapcsolódó, belföldi forrással támogatott Kubinyi Ágoston pályázat 12,5 millió Ft támogatással, melyből a képakasztó rendszer és világítástechnika került megvalósításra
  • Mofém kultúrház felújítása, melyre közel 500 millió Ft támogatás nyertünk el. A beruházás 2020. év végére zárul le, melyhez kapcsolódóan idén a Képviselő-testület további 202 millió Ft önerő támogatást határozott meg, az Önkormányzat költségvetéséből.

Mosonmagyaróvár Város Önkormányzat 2017-ben vásárolta meg a kultúrház épületét.

Az első komoly ipari létesítményt 1900-ban kezdték építeni, ez a mai MOFÉM Rt elődje, a Hirtenbergi Töltény-, Gyutacs- és Fémárugyár volt.

A gyár sokszínű múltja, folyamatos működése, a gyár körül kialakult városrész – a Mofém-telep – azt mutatja, hogy egy hosszútávon prosperáló ipari üzemmel gazdagodott a város. Változásokat hozott 1990 után az állami szervezetek tulajdonviszonyainak átalakulása: a MOFÉM részvénytársaságként tovább működve, külföldi tulajdonba került, majd újabb átalakulás után a Teka Magyarország Zrt. 2015-ben ünnepelte fennállásának 115 éves jubileumát.

A fejleszteni kívánt terület és felépítménye korábban kultúrházként működött, ám jelenleg teljes mértékben használaton kívüli.

Testületi döntés alapján – 39/2016. (II.11.) Kt. határozat – a Mofém-kulturház turisztikai célú hasznosítása pályázat került benyújtásra 2017. augusztus 11-én. A támogatási szerződés 2018. február 5-én került aláírásra. A támogatási szerződés szerint Mosonmagyaróvár Város Önkormányzatára jutó támogatás összege 499.276.682 Ft volt, mely támogatás 100% előlegként lehívásra került 2018-ban.

A 2019. évi költségvetés tervezése során – a tervezői költségbecslések alapján – megállapítható volt, hogy a beruházáshoz többletforrásra lesz szükség: „Mofém kultúrház felújítása: eszközbeszerzésre a pályázat szerint betervezésre került bruttó 70,4 millió Ft, az épület felújítására bruttó 412,8 millió Ft, mely az összes felhalmozási kiadás 75%-ka, és tartalmaz bruttó 135,9 millió Ft önerőt. Az önerő tervezése a pályázatot kezelő jelzése alapján került meghatározásra, az előzetes ajánlatok alapján. A pályázatból 2020-ban megjelenő kiadások a tartalék soron kerültek kimutatásra 92,3 millió Ft összegben.”

A pályázat vonatkozásában a kivitelezésre, beruházásra vonatkozó közbeszerzési eljárás 2019. október végén zárult le, a bontási jegyzőkönyv eredményére várunk. A legkedvezőbb ajánlat szerint az építés költsége bruttó 613,7 millió Ft tesz ki.

A TOP-s támogatási szerződés alapján magára a felújításra bruttó 384,3 millió Ft támogatást kaptunk és számolhatunk el, 2019. évi költségvetés eredeti előirányzatban erre a sorra, figyelembe véve az önerő szükségességét bruttó 505.1 millió Ft-ot terveztünk.

A fejlesztés eredményeként egy közel 1245 m2 hasznos alapterületű, akadálymentesített kulturális központ jön életre, 5.081 m2-es parkolót és zöldfelületet magába foglaló udvarral körülvéve. Az épületet érintő energiahatékonysági intézkedések között sor kerül a teljeskörű homlokzati hőszigetelésre, járható lapos tető és padlásfödém szigetelésére, teljeskörű nyílászáró cserére, fűtési rendszer korszerűsítésére.

A pályázattal a Város Vezetés alapvető célja az, hogy Mosonmagyaróvár megfelelően pozícionálja magát a hazai és nemzetközi szinten, beazonosítsa azokat az egyéni és egyedi tényezőket, amelyeket fejlesztve versenyképes maradhat, versenyelőnyökhöz juthat. A város településfejlesztés koncepciója négy fő átfogó cél alapján készült, melynek része ezen nívós épület felújítása:

  • élhető város
  • befogadó város
  • versenyképes város
  • város a vízen

A projekt fő célja az egykori, jelenleg használaton kívüli Mofém kultúrház épületének komplex helyreállítása és ehhez kapcsolódóan környezet, zöldfelület felújítása is megfelelő parkolóhelyek biztosításával.

S végül a civil szerveztek számára otthont adó Pálffy villa, mai nevén „Civil ház” felújítás befejeződött 2019-ben, mely épület most már ideális otthont ad a civil élet folytatásához.

2020-ban a Város Vezetése az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően továbbra is kiemelt figyelmet kíván szánni a civil szervezetek- és a kulturális élet támogatására, hasonló finanszírozási lehetőségekkel, mint 2019. évben.

Nagy György: a mosonmagyaróvári judosok méltatlan körülmények között tartják edzéseiket az UFM Aréna ablaktalan helyiségében. Várható-e, hogy a város Küzdősport Centrum alakít ki?

Dr. Iváncsics János: az a probléma, hogy a judosok olyan helyet akarnak, amit kizárólag ők használnak, a leterített szőnyeget nem akarják edzés után elrakni. A város viszont csak több funkciós teret tud biztosítani. Ezzel együtt vizsgálják a lehetőségeket. Most Mosonban nyílik egy közösségi tér, melynek egyik helyiségét a judosok használhatnák. Javasolja, Nagy György vegye fel a kapcsolatot a Movinnov kft-vel.

2. napirendi pont

Nagy Sándor: Vágusz Erna, a győri Civil Információs Centrum munkatársa Nemzeti Együttműködési Alap egyszerűsített pályázati kiírásáról ad tájékoztatást.

Vágusz Erna: A Nemzeti Együttműködési Alap 2019. évi egyszerűsített pályázati adatai Győr-Moson-Sopron megyében:

 

  • —Beérkezett pályázatok száma: 175 db (Az összes 7,02 %-a)
  • —Nyertes pályázatok száma: 158 db (Az összes 7,07%-a)
  • —Nyertes pályázatok összege: 31.538.439 Ft (Az összes 7,09%-a)

 

Átlagos összeg: 199.610 Ft

 

Alap információk a 2020. évi egyszerűsített pályázatról:

  • —100.000Ft - 200.000 Ft kérhető
  • —kollégiumonként 246 millió, összesen 1,2 milliárd Ft a keretösszeg
  • —Benyújtás: 2019. november 18.- december 20. között
  • —Megvalósítási időszak 2020. április 1.- 2021. március 31.
  • —Elszámolási határidő: 2021. április 30.

Ki nyújthatja be? Célja helyi szinten működő (helyi vagy területi hatókörű) kis civil szervezetek támogatása, egyszerűbb pályázati adatlap által egyszeri, kisösszegű támogatáshoz jutása.

 

  • helyi vagy területi hatókörű civil szervezet; (Nem nyújthat be pályázatot: szakszervezet, párt, párt által alapított alapítvány, párt részvételével létrehozott egyesület, közalapítvány egyházi jogi személy, civil társaság, határon túli civil szervezet.)
  • a benyújtást megelőző két lezárt üzleti évben letétbe helyezett és teljes számviteli beszámolóval rendelkezik; (tehát a bíróság legkésőbb 2017-ben jogerősen nyilvántartásba vette.)
  • a pályázat megjelenését megelőző két lezárt üzleti évben a beszámolóval igazolható éves összes bevétele egyik évben sem éri el az ötmillió forintot;
  • az adott költségvetési évben a normatív támogatás kivételével nem nyújtott be más támogatási igényt a NEA forrásaira;

Ki nem nyújthatja be?

  • —Az országos hatókörű szervezetek
  • —Akiknek nincs OBH-ra feltöltött (megelőző két évben letétbe helyezett teljes és közzétett) számviteli beszámolójuk
  • —Akiknek a megelőző két lezárt üzleti év valamelyikében a beszámolóval igazolható éves összes bevétele valamelyik évben eléri vagy meghaladja az ötmillió forintot.
  • Akik összevont támogatásra nyújtanak be igényt.

Mire adhatjuk be?

  • —a támogatás jogosultsági alapon, beérkezési sorrendben a támogatási keret kimerüléséig biztosítandó;
  • —a támogatást önrész nélkül, 100%-os támogatási előlegként, vissza nem térítendő támogatásként kell biztosítani;

A támogatást a civil szervezet a tevékenységéhez, alapcél szerinti tevékenységéhez  közvetlenül kapcsolódó költségek fedezésére fordíthatja.

A támogatás működési költségekre és szakmai program megvalósítására is kérhető,(könyvelési díj, irodabérlet, rezsi, útiköltség, szakmai program kiadásai etc)

Ingatlan beszerzése/létesítése, és közúti járművek beszerzése nem finanszírozható.

Ingatlan felújítására kért NEA támogatás esetén fontos tudnivaló, hogy csak a civil szervezet saját tulajdonában álló ingatlan felújítása finanszírozható.

Adott költségvetési soron kizárólag az ott elszámolható költségek kerüljenek tervezésre. A tervezéshez segítséget nyújt a Pályázati útmutató 7.1. pontja.

Az érvényes pályázat benyújtásának előfeltétele az Alapkezelő által érvényesnek nyilvánított EPER regisztrációs nyilatkozat.

Nem kell beküldeni új regisztrációs nyilatkozatot, amennyiben az utoljára beküldött regisztrációs nyilatkozata érvényes és adataikban nem történt változás.

Amennyiben változás történt, vagy módosítást lát szükségesnek, a módosítást követően az EPER-ből kinyomtatott Regisztrációs Nyilatkozat egy eredeti példányát (amelyet a szervezet képviselőjének/képviselőinek kell aláírnia) postai úton legkésőbb a jelen pályázat benyújtása napjáig kell megküldeni az alábbi postacímre: Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 1253 Budapest, Pf. 36.

3. napirendi pont

Nagy Sándor: Regner Márta, a győri Civil Információs Centrum munkatársa a Bethlen Gábor Alapkezelő aktuális pályázati kiírásáról ad tájékoztatást.

Regner Márta: A „magyar oktatásért és kultúráért” című pályázati felhívás 2019. decemberében nyílik meg.

A pályázat benyújtása a Nemzetpolitikai Informatikai Rendszeren keresztül történik előzetes regisztrációt követően: https://nir.bgazrt.hu/bga/ várhatóan 2020. január végi határidővel.

A következőket a tavalyi felhívás alapján mondom, de érdemi változás nem várható!

A pályázat célja a Magyarország határain kívül élő magyarság

  • szülőföldjén való boldogulásának
  • Magyarországgal való sokoldalú kapcsolatai ápolásának és fejlesztésének előmozdítása
  • magyar nemzeti azonosságtudatának megerősítése az oktatás és a kultúra támogatása által.

A felhívás a magyarság összetartozása jegyében értékteremtő, konkrét szellemi és/vagy tárgyi eredményt felmutatni tudó programok megvalósítására szeretne ösztönözni, e célokat tükröző igényes, minőségi pályázatok támogatásával.

A pályázat tárgya I.

A magyar közösség céljait szolgáló kulturális, oktatási és kutatási programok támogatása

Ezen belül:

  • a magyar történelmi és kulturális örökség ápolása,
  • kulturális, ifjúsági és hagyományőrző programok, szórványprogramok támogatása
  • egyházi programok támogatása (kulturális, hitéleti és szociális tevékenységek)
  • magyar nyelvű köznevelési (oktatási-nevelési) programok támogatása
  • szakképzést végző oktatási intézmények programjai
  • magyar nyelvű felnőttképzési, felsőoktatási programok, tudományos kutatások, konferenciák;
  • tanulmányi versenyek és szaktáborok támogatása
  • iskolabusz-üzemeltetésének támogatása
  • amatőr és hivatásos színházi produkciók támogatása
  • a határon túli magyar közösségek egymással való kapcsolattartását elősegítő, azt fejlesztő kulturális programok támogatása

A pályázat tárgya II.

A magyar közösség céljait szolgáló írott és elektronikus média, könyvkiadás támogatása

Ezen belül:

  • magyar nyelvű írott és elektronikus sajtó, könyvkiadás
  • szakmai kiadványok támogatása
  • honlap létrehozása és fejlesztése

Pályázók köre:

  • civil szervezet, nonprofit gazdasági társaság, állami fenntartású intézmény, települési, területi és nemzetiségi önkormányzat, és az általuk alapított, illetve fenntartott jogi személyiségű intézmény
  • kizárólag a II. pályázati tárgyban gazdasági tevékenységet üzletszerűen végző jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság (a továbbiakban: vállalkozás), ezen belül különösen mikro-, kis- és középvállalkozás bele nem értve az egyéni vállalkozókat
  • egyházi jogi személy, valamint a határon túli egyház, belső egyházi jogi személy és annak hitéleti, nevelési-oktatási, gyermekjóléti, kulturális vagy szociális tevékenységet ellátó intézménye

Igényelhető támogatás: 500.000Ft- 2.000.000Ft között feltételezhetően - önerő nem szükséges.

Elszámolható költségek: a programok lebonyolításának költségei, azaz

  • programokhoz kapcsolódó anyag- és tárgyi eszköz beszerzés
  • szolgáltatások
  • a programokhoz kapcsolódó személyi kifizetések és azok járulékai

Nem támogatható kiadások:

  • egyéb személyi juttatások (prémium, végkielégítés)
  • ingatlan- és gépjárművásárlás
  • jövedéki termékek (alkohol, dohányárú, stb.)
  • késedelmi kamat, bírság
  • vis maior támogatások
  • adótartozások, valamint járulék-, illeték- vagy vámtartozások (a továbbiakban együtt: köztartozások)

Csatolandó mellékletek:

  • Együttműködési szándéknyilatkozat határon túli partnerrel!!
  • Létesítő okirat
  • Aláírási címpéldány
  • Működési igazolás- 30 napnál nem régebbi
  • Pénzforgalmi számlaszám igazolás
  • Nyilatkozat az adatok valódiságáról

Mire pályázhatunk? Nyertes ötletek:

  • Honismereti kerékpártúra
  • Tapasztalatcsere fiataloknak
  • Teljesítménytúrák
  • Lovas-színjátszó tábor
  • Nemzeti Vágta helyi eseményei
  • Hagyományőrző fesztivál
  • Iskolabusz üzemeltetés
  • Kirándulás, történelmi emlékhelyek felkeresése ovisoknak, iskolásoknak

4. napirendi pont

Patonai Gábor: Az interneten egyre többször futhatunk bele álhírekbe, átverésekbe és különféle indokolatlan lehúzásokba. Hasonló eset történt több civil szervezet esetében is, hogy egy cég kihasználta a nonprofitok alulinformáltságát és több tízezer forintért átnézte számviteli beszámolóit jelentős pénzbeli bírságot lobogtatva előttük, amennyiben az ellenőrzéskor kiderül. A civil szervezeteket az Ügyészség jogosult ellenőrizni, aki jellemzően először felhívja a hiányosságokra a figyelmüket, majd utána jelzi a következményeket.

De ezen felül a mindennapokban is fontos a megbízható információk kiszűrése és a megbízható információforrások keresése. A Facebook-on bárki bármit közzétehet, a sok megosztás és like pedig lehetőséget biztosít különféle átverésekre. Senki ne gondolja, hogy egy nagy áruházlánc csak úgy közel százezer forintos kuponokat osztogat bárkinek, érzékeny adatainkért cserébe. Ilyen adatokat mindig csak biztonságos kapcsolaton keresztül adjunk ki, amennyiben a weboldal címsora a https előtaggal kezdődik. A böngészők, antivírus programok és reklámblokkolók segítenek bizonyos mértékben, de a csalók sokszor előttük járnak egy lépéssel. Ezért is fontos az ajánlatok és hírek utólagos ellenőrzése, mely hírellenőrző oldalak használatával, vagy egyszerű, néhány kattintásos utánajárással történhet. Járjunk utána a hír dátumának, korábbi feltűnésének, a szerzőnek, a hírben szereplő hivatkozásoknak. Ha ezek után is hitelesnek tűnik a cikk, nagy valószínűséggel megfelelő az igazságtartalma is.

Az internetes böngészés során fontos, hogy ne hagyatkozzunk csak a védelmi programjainkra, hanem tudatosan alakítsuk ki a biztonságos internet-használati kompetenciáinkat.

 

5. napirendi pont

Nagy Sándor: a jelenlevők között több olyan szervezet van, amely a Mosonmagyaróvári Civil Szövetséggel könyveltet. Továbbra is várjuk civil szervezetek jelentkezését, akik a Civil Szövetséggel kívánnak könyveltetni. Egyszeres és kettős könyvelést vállalunk, valamint ha szükséges, bérszámfejtést is végzünk. A szolgáltatásunk tartalmazza a kiadási és bevételi bizonylatok, bevallások, számviteli beszámoló, statisztikai bevallás elkészítését. Bármilyen pénzügyi adózási jogi ügyben állunk rendelkezésre. Amire nem tudunk azonnal választ adni, annak az ügynek utána járunk. Jelenleg 43 szervezet könyveltet nálunk. Eddigi tapasztatunk szerint a szervezetek elégedettek a könyvelési szolgáltatással.

Az egyszeres és kettős könyvelés díjtételei a szolgáltatás bevezetése, 2012. óta változatlanok, nem követik az inflációt. Kiadásaik növekedése miatt, valamint hogy fenntarthassák a szolgáltatás megfelelő színvonalát, szükséges, hogy 2019. január 1-től könyvelési díjtételeinket emelték. 2018. év végén olyan szerződésmódosítási javaslatot terjesztettek a szervezetek elé, melyben az egyszeres és kettős könyvelési havi díjtételeket 10%-al, de minimum 1.000 Ft-al emelik. Így a kettős könyvelés havi ára 7.000 Ft, az egyszeres könyvelés havi ára 6.000 Ft. A számlázásban nem lesz változás, továbbra is utólag, negyedévente számláznak. A díjemelés egyéb szolgáltatásokat (honlap karbantartás, hangosítás, fotózás) nem érint.

A Mosonmagyaróvári Civil Szövetség tagszervezeteinek száma 35 rendes tag és 3 pártoló tag. 2019-ban egy új csatlakozó volt, de továbbra is várják aktív szervezetek jelentkezését, érdeklődését. A www.mocisz.hu honlapon minden információ megtalálható a Civil Szövetségről: tagjai, tevékenységi köre, alapszabálya. Továbbra is várják a mosonmagyaróvári szervezetek jelentkezését.

6. napirendi pont

Nagy Sándor: a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség minden tagszervezet küldöttjét várja a december 10-i évzáró rendezvényre.

Kránitz Pál: a Kühne Fúvószenekar szeretettel vár minden érdeklődőt a most szombaton a Lions Klubbal közösen tartott adventi koncertre a Flesch Károly Kulturális Központba.

Pintér Éva: szeretettel vár minden érdeklődőt a december 20-án 17 órakor a Fehér Ló Közösségi Házban tartandó évzáró kiállításra.

Nagy Sándor: évvége közeledve, ezúton is minden szervezeti vezetőnek és tagnak áldott karácsonyi ünnepeket, és sikerekben gazdag, boldog új évet kíván. A Civil Kerekasztal ülését bezárja.