Mosonmagyaróvári Civil Szövetség
A HARMADIK ERŐ
9200 Mosonmagyaróvár, Pacsirta utca 14.

(96) 217 388

Készült: 2019. február 5-én a Mosonmagyaróvári Civil Kerekasztal üléséről

Helyszín: Polgármesteri Hivatal (Mosonmagyaróvár, Fő út 11.)

Jelen vannak: jelenléti ív szerint

 

Nagy Sándor: Üdvözli a megjelenteket és az előadókat. Külön köszönti Dr. Árvay István polgármester és a Civil Információs Centrum munkatársait, Tengely Katalin és Vágusz Erna munkatársakat. Ismerteti a napirendi pontokat.

 

A Civil Kerekasztal napirendje:

  1. Mosonmagyaróvár Önkormányzata 2019. évi költségvetése, civil vonatkozások(Dr. Árvay István polgármester)
  2. Nemzeti Együttműködési Alap 2019. évi pályázati lehetőségei, az EPER rendszer használata (Civil Információs Centrum munkatársa, Győr)
  3. Tájékoztató az ingyenes idősügyi képzésről (Nagy Sándor elnök, Mosonmagyaróvári Kulturális Egyesület)
  4. Tájékoztató a civil könyvelésről (Nagy Sándor elnök, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség)
  5. Egyéb ügyek, bejelentések, rendezvények

1. napirendi pont

Dr. Árvay István: Általánosságban elmondható a költségvetés tervezetről, hogy 2019-re elég feszített ütemtervet irányoz elő. Ennek az az oka, hogy a meghirdetett pályázatok megvalósításának 2019. december 31-e a határideje. Annak ellenére, hogy már megkezdtük az átadásokat, egy-két projekt még hátra van. Pár nap múlva a Családsegítő Központ átadása lesz, április elején az új bölcsőde átadása várható, a Gulyás Lajos konyha átadása pedig már megtörtént.

Ami a civileket is érintheti, az a mosoni Kaiser-telepnek a rehabilitációja, illetve a MOFÉM kultúrháznak a közösségi célra történő visszaállítása. Ez a két projekt közel 1 milliárdos nagyságrendű. Emellett még néhány komolyabb vállalást is tettünk az elmúlt évben. Ilyen egy 100 ágyas munkáshotelnek az építése, a Kiserdő-hídnak az újjáépítése. De ide tartozik az a civileket támogató pályázati rendszer is, melyet évek óta működtetünk. Ez a pályázati forma változatlanul megmarad. Működik a rendszer, mert már minden szervezet leadta a 2019-re vonatkozó terveit. Több mint 100 millió forintot osztunk ki ebben a formában civil szervezeteknek, magánszemélyeknek különböző jogcímeken. Ezek mellé jön a helyi közösségerősítő pályázat, melyre 360 millió forintot fordíthatunk egyrészt beruházásokra, azaz közösségi terek létrehozására, másrészt közösségek támogatására. A közösségi terek létrehozására már beérkeztek a pályázatok, ezek jelenleg elbírálás alatt vannak. Érkezett pályázat a várárokban közösségi tér kialakításra, a Báger környékén közösségi tér kialakítására, Lajta-parti sétány kialakítására, stb. 135 millió forintra lehet pályázni szervezeteknek, művészeti csoportoknak, vállalkozásoknak. Ezt az összeget közösségépítő programok megvalósítására fordíthatják. Ebből 60 millió forinttal városrészi és kulturális egyesületeket, 50 millió forinttal művészeti egyesületeket, 15 millió forinttal karitatív tevékenységet folytató szervezeteket és 10 millió forinttal hagyományőrző és értékmegtartó rendezvényeket támogatunk. A pályázatokat április 30-ig lehet benyújtani. Az előzetes bírálati kört helyben végezzük, a végső döntés a Pénzügyminisztériumban történik. Tudomásunk van róla, hogy indulni fog egy országos civil támogató program is, ahol alanyi jogon minden civil szervezet tud kisebb-nagyobb összeget pályázni. A Kisalföld Fejlesztési Alapítvány már felkészült ezeknek a pénzeknek az elosztására. A legkisebb összeg is 200 ezer forint. Úgy látom, hogy működéshez, programok megvalósításához elég sok lehetősége van a szervezeteknek, már csak az ügyességen múlik, ki mennyi támogatást kap.

2019. évnek újdonsága lesz a civil ház. Ha tavaszra elkészül ez az épület, akkor vegyék úgy, mint a közösség ajándékát, ami 250 millió forintba kerül a közösségnek. Tudom, hogy sok szervezet ódzkodik az újdonságtól, bizonytalanságot érez, és inkább maradna a régi helyén, de a kedvezményes bérleti díj nem tartható örökké. Nem láttam még híradást, ahol egy város ekkora lehetőséggel kínálta volna meg civil szervezeteit. A tévhiteket elkerülve inkább kérdezzenek, valós információkat kapnak.

Babos Attila: Ki lesz a Civil Ház üzemeltetője?

Dr. Árvay István: a Civil Ház üzemeltetését az épületben helyet kapó civil szervezeteknek kell megoldani. Portás nem lesz, s a takarítást is a civileknek kell megoldani. A rezsi költséget szintén az épületben helyet kapó szervezetek fizetik. Ha költségek túl magasak az ott működő szervezeteknek, akkor az önkormányzat akár pályázati úton segít.

Nagy Sándor: Mikor várható a MOFÉM Kultúrház átadása?

Dr. Árvay István: Most indul a kivitelező közbeszerzéssel való kiválasztása. Ha döntés után nem lesz jogorvoslat – ami megakaszthatja a folyamatot -, akkor akár az év végére elkészülhetnek a kivitelezési munkák.

Mandl Andrásné: szorgalmazza az ipartelepi határőr laktanya bontása során az oromfal meghagyását. A laktanya egykor tiszti kaszinónak épült. Ez sok ipartelepi ember véleménye.

Dr. Árvay István: Nyitott a kérdésben, de eddig komoly, méltányolandó érv nem merült fel az oromfal meghagyása mellett. A Piarista rend egy új iskolát képzel a területre, s ebbe nem fér bele a régi épületrészek meghagyása. A bontással az ’56-os Egyesület is egyetért. A piarista rend nem zárkózik el az elől, hogy az 1956-os eseményekre emlékszoba emlékeztessen.

2. napirendi pont

Vágusz Erna: A Nemzeti Együttműködési Alapnál (NEA) kétirányú változások vannak 2019-től:

  • A „régi” NEA szakmai és működési támogatása összeolvadt, és összevont támogatás néven igényelhető, 1 pályázat keretében: 1 db kiírás, 1 db útmutató, 1db pályázat, 1db határidő
  • Egyszerűsített támogatás megjelenése a NEA rendszerben
  • A NEA január 1-től a Bethlen Gábor Alapkezelőhöz került

A pályázatok beadási időszakai: A „Civil szervezetek működésének biztosítására vagy szakmai programjának megvalósítására és működésének biztosítására fordítható összevont támogatás 2019." című kiírások tekintetében kollégiumonként eltérő időpontokban: 2019. január 16. – 2019. február 21. között.

Az egyes kollégiumok tevékenységi körei:

Társadalmi felelősségvállalás kollégium: Nonprofit szervezeteknek, ernyőszervezeteknek nyújtott szolgáltatások, szakmai és érdekképviselet, adományosztás, szociális tevékenység, család és gyermekjóléti szolgáltatók, időskorúak gondozása, rehabilitációs foglalkoztatás, hátrányos helyzetű rétegek segítése, egyéb nonprofit tevékenységek, természet- és környezetvédelem területén működő civil szervezetek, polgári védelem.

Benyújtási határidő: 2019. február 20.

NEA-TF-19-Ö-M: 200.000 Ft – 3.000.000 Ft

NEA-TF-19-Ö-V: 350.000 Ft – 5.000.000 Ft

Közösségi környezet kollégium: A közművelődés, tudomány és kutatás, audio- és telekommunikáció, informatika, elektronikus hírközlés, szak- és felnőttképzés, ismeretterjesztés, fogyasztóvédelem, a település- és közösségfejlesztés, kulturális tevékenység területén működő civil szervezetek, társadalmi párbeszéd területén működő civil szervezetek

Benyújtási határidő: 2019. február 15.

NEA-KK-19-Ö-M: 200.000 Ft – 3.000.000 Ft

NEA-KK-19-Ö-V : 400.000 Ft – 4.000.000 Ft

Mobilitás és alkalmazkodás kollégium: Az élet és vagyonbiztonság, a közbiztonság, önkéntes tűzoltás, mentés és katasztrófa-elhárítás, közrend és közlekedésbiztonság védelme, szabadidő, hobbi és sport, a nők és férfiak esélyegyenlőségének védelme területén működő civil szervezetek

Benyújtási határidő: 2019. február 18.

NEA-MA-19-Ö-M: 200.000 Ft – 3.000.000 Ft

NEA-MA-19-Ö-V: 300.000 Ft – 4.000.000 Ft

Nemzeti összetartozás kollégium: A kárpát-medencei együttműködés, mint a határon túli magyarsággal kapcsolatos nemzetközi tevékenység, az európai integráció és a vallási tevékenység elősegítése, továbbá a Magyarországon élő nemzetiségek, valamint az emberi és állampolgári jogok védelme, egyéb kulturális tevékenység (zene, tánc, népzene, néptánc), hagyományápolás

Benyújtási határidő: 2019. február 19.

NEA-NO-19-Ö-M: 200.000 Ft – 3.000.000 Ft

NEA-NO-19-Ö-V: 300.000 Ft – 4.000.000 Ft

Új nemzedékek jövőjéért kollégium: A nevelés és oktatás, képességfejlesztés, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet, gyermek- és ifjúságvédelem, egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító, egészségügyi rehabilitációs tevékenység, kábítószer-megelőzés területén működő civil szervezetek.

Benyújtási határidő: 2019. február 21.

NEA-UN-19-Ö-M: 200.000 Ft – 3.000.000 Ft

NEA-UN-19-Ö-V: 200.000 Ft- 4.000.000 Ft

Egyszerűsített támogatás:

  • A helyi vagy területi hatókörű civil szervezetek egyszerűsített támogatása, amelyet a civil szervezet alapcél szerinti tevékenységéhez kapcsolódó költségeinek fedezésére fordít.
  • Jogosultsági alapon, beérkezési sorrendben a támogatási keret kimerüléséig biztosítandó.
  • A „Helyi és területi hatókörű civil szervezetek egyszerűsített támogatása (a „200 ezres”) 2019." című pályázati kiírás tekintetében kollégiumonként eltérő időpontokban: 2019. február 22. és 2019. március 29. között.

Egyszerűsített támogatás jogosultsági feltételei:

  • a támogatási igény benyújtását megelőző két évben letétbe helyezett teljes és közzétett számviteli beszámolóval rendelkezik,
  • a pályázat megjelenését megelőző két lezárt üzleti évben a beszámolóval igazolható éves összes bevétele egyik évben sem éri el az ötmillió forintot

Az Alap terhére az alábbi célokra teljesíthetők kifizetések:

  • b) civil szervezetek működésének támogatása;
  • c) civil szervezeteket, határon túli civil szervezeteket érintő szakmai programok, különösen évfordulók, fesztiválok, hazai és határon túli rendezvények, valamint a programok megvalósításához közvetlenül kapcsolódó költségek támogatása;
  • d) nemzetközi civil kapcsolatokban a magyarországi civil szervezetek jelenlétének biztosítása…
  • e) civil szférával kapcsolatos tudományos kutatások, monitoring tevékenység
  • f) civil szférával kapcsolatos szolgáltató, tanácsadó, oktatási, fejlesztő tevékenység
  • g) civil szférát bemutató kiadványok
  • i) adományosztó szervezeteknek szóló juttatás
  • j) civil érdek-képviseleti tevékenység támogatása

Az egyszerűsített támogatás összege és biztosításának módja:

  • A támogatást önrész nélkül, támogatási előlegként, vissza nem térítendő támogatásként kell biztosítani.
  • Az egyszerűsített támogatás keretében a támogatási igényben jelzett, de legfeljebb 200.000 forint összegű támogatás nyújtható
  • Minimálisan 100.000 Ft igény rögzítése szükséges.

A pályázati kiírások a következő linkeken érhetők el: http://www.civil.info.hu/web/nea/palyazatokm, www.bgazrt.hu

Zimmerer Károlyné: szóvá teszi, hogy véleménye szerint a NEA pályázatokat nem szakmai alapon bírálják el.

Vágusz Erna: a szakmai bírálati szempontokat a pályázati kiírás tartalmazza. Ezen túlmenően nem tud más értékelési szempontról.

3. napirendi pont

Nagy Sándor: A program célja, hogy a foglalkozásokon résztvevő idősek elsajátítsák az alapvető digitális eszközök magabiztos használatát. A foglalkozások végére az idősek képesek lesznek interneten információkat keresni, alapvető ügyeket intézni online, közösségi médiát és videótelefonálást használni. A programnak nem célja, hogy az infokommunikáció elveit, műkődési modelljeit, számítástechnikai szakismereteket átadjon. A várható eredmény, hogy a résztvevők életminősége, életszínvonala emelkedjen, magányosságukat csökkentsük a digitális eszközök segítségével. A foglalkozások szellemisége nem hasonlítható a formális oktatási rendszerben végzett képzéseknek. Ezen foglalkozások kötetlenebbek, a céljuk nem a lexikális tudásanyag átadása, hanem a motiváció, lelkesítés, és az egyszerű, gyakorlati tudás átadása. A foglalkozásokon kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a résztvevő időseket ne rettentsük el a digitális világtól, olyan nyelvezettel, ritmusban mutassuk meg nekik az eszközök használatát ami nekik befogadható, kényelmes és szórakoztató. A program céljának elérésére a Digitális Jólét Koordinációs Központ elkészített egy tudásanyagot, ami segítséget fog Önnek nyújtani a foglalkozások során. A tudásanyag 24 óra anyagból áll, egy alkalommal 2 órát kell megtartani közötte rövid szünettel. Jelen dokumentum tartalmazza az órai tematikákat valamint javasolt paneleket, gyakorló feladatokat. A tudásanyag nem tekinthető tananyagnak, az adott órai anyagból a tematika átadása javasolt, de amennyiben Ön úgy látja, hogy a csoport más ritmusban tudja feldolgozni az anyagot megvan a lehetősége, hogy helyenként eltérjen attól. A prioritás, hogy a 24 órás foglalkozások végére az idősek képesek legyenek kapcsolatot tartani, információt keresni önállóan a digitális térben.

A képzés tematikája:

  • Első óra: Ismerkedés az eszközökel
  • Második óra: alapfunkciók
  • Harmadik óra: alkalmazások, programok
  • Negyedik óra: Internetkapcsolat
  • Ötödik óra: weboldalak
  • Hatodik óra: Hírportálok, keresés az interneten
  • Hetedik óra: Online térképek
  • Nyolcadik óra: Wikipedia
  • Kilencedik óra: képkeresés
  • Tizedik óra: Online videók
  • Tizenegyedik óra: E-mail
  • Tizenkettedik óra: E-mail küldés és fogadás
  • Tizenharmadik óra: Közösségi média bevezető
  • Tizennegyedik óra: Posztolás a közösségi médiában
  • Tizenötödik óra: Facebook beállítások
  • Tizenhatodik óra: Facebook biztonság
  • Tizenhetedik óra: Videóhívások ismertetése
  • Tizennyolcadik óra: Videóhívás indítása és fogadása
  • Tizenkilencedik óra: Okos mérések 1
  • Huszadik óra: Okos mérések 2.
  • Huszonegyedik óra: Online vásárlás bemutatása
  • Huszonkettedik óra: Online vásárlás, online számlák
  • Huszonharmadik óra: Internetes biztonság
  • Huszonnegyedik óra: Összefoglalás, lezárás

A Mosonmagyaróvári DJP Pont folyamatosan szervezi a képzéseket. Jelenleg 5 képzést tart Patonai Gábor, Kiss Zoltán László és Nagy Sándor oktató. Mivel azt vélelmezik, a későbbiekben egyre nehezebb lesz a célcsoport bevonása, civil szervezeteket keresnek meg a csoportok szervezésével tagjaik sorában. Így látókörbe került Kertbarát Kör, az Életfa Egyesület és a Városvédő Egyesület. A képzésre jelentkezni a Pacsirta u. 14. szám alatt, vagy telefonon a 217-388 számon lehet.

4. napirendi pont

Nagy Sándor: a jelenlevők között több olyan szervezet van, amely a Mosonmagyaróvári Civil Szövetséggel könyveltet. Továbbra is várjuk civil szervezetek jelentkezését, akik a Civil Szövetséggel kívánnak könyveltetni. Egyszeres és kettős könyvelést vállalunk, valamint ha szükséges, bérszámfejtést is végzünk. A szolgáltatásunk tartalmazza a kiadási és bevételi bizonylatok, bevallások, számviteli beszámoló, statisztikai bevallás elkészítését. Bármilyen pénzügyi adózási jogi ügyben állunk rendelkezésre. Amire nem tudunk azonnal választ adni, annak az ügynek utána járunk. Jelenleg 36 szervezet könyveltet nálunk. A legutóbbi csatlakozónk a Mosonmagyaróvár és Környéke Nyugdíjas Egyesület volt. Eddigi tapasztatunk szerint a szervezetek elégedettek a könyvelési szolgáltatással.

 

Az egyszeres és kettős könyvelés díjtételei a szolgáltatás bevezetése, 2012. óta változatlanok, nem követik az inflációt. Kiadásaik növekedése miatt, valamint hogy fenntarthassák a szolgáltatás megfelelő színvonalát, szükséges, hogy 2019. január 1-től könyvelési díjtételeinket emeljük. 2018. év végén olyan szerződés módosítási javaslatot terjesztettek a szervezetek elé, melyben az egyszeres és kettős könyvelési havi díjtételeket 10%-al, de minimum 1.000 Ft-al emelik. Így a kettős könyvelés havi ára 7.000 Ft, az egyszeres könyvelés havi ára 6.000 Ft. A számlázásban nem lesz változás, továbbra is utólag, negyedévente számláznak. A díjemelés egyéb szolgáltatásokat (honlap karbantartás, hangosítás, fotózás) nem érint.

Más hozzászólás híján Nagy Sándor a Civil Kerekasztal ülését megrekeszti. A következő Civil Kerekasztalra várhatóan 2019 májusában kerül sor.