Mosonmagyaróvári Civil Szövetség
A HARMADIK ERŐ
9200 Mosonmagyaróvár, Pacsirta utca 14.

(96) 217 388

Készült: 2016. február 17-én a Mosonmagyaróvári Civil Kerekasztal üléséről

Helyszín: Polgármesteri Hivatal (Mosonmagyaróvár, Fő út 11.)

Jelen vannak: jelenléti ív szerint

Nagy Sándor: Üdvözli a megjelenteket és az előadókat: az Önkormányzattól Staár Katalint, a Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága elnökét, a Városházáról Szabóné Molnár Ildikó pénzügyi osztályvezetőt és Törő Dóra civil referenst. Bejelenti, hogy a győri Civil Információs Centrum munkatársai ma telefonon jelezték, hogy nem tudnak eljönni, ezért a 3. napirendi pont előadója Nagy Sándor lesz.

A Civil Kerekasztal napirendje:

  1. NEA pénzügyi és szakmai beszámoló készítés
    (Előadó: Nagy Sándor elnök, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség)
  2. Közfoglalkoztatás a civil szektorban – lehetőségek, vélemények
    (Előadó: Nagy Sándor elnök, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség)
  3. Mosonmagyaróvár 2016. évi költségvetése civil szemmel
    (Előadó: Staár Katalin elnök, Mosonmagyaróvár Önkormányzata, Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága)
  4. Tájékoztatás a Virágos Magyarországért mozgalom városi rendezvényeiről
    (Előadó: Dr. Törő Dóra civil referens)
  5. Tájékoztató a Nemzeti Együttműködési Alap civil jelöltállítási rendszerében való részvételtől
    (Előadó: Nagy Sándor elnök, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség)
  6. Egyebek

1. napirendi pont

Staár Katalin: Az önkormányzatnak minden civil szervezet nagyon fontos, ők azok, akik színesítik a város életét. A város a működésükhöz több-kevesebb támogatást nyújt, figyelembe véve a szervezet méretét, munkáját. Felhívja a jelenlévők figyelmét, hogy a pályázati kiírásokat mindenki figyelmes olvassa el, mert történtek benne változások. Eddig három pályázatot lehetett beadni egy-egy alapra szervezetenként. Ez megváltozott, most összesen három pályázatot lehet beadni. A pályázati adatlapban minimális változás történt. Ha bárkinek menet közben kérdése merül fel, a hivatalban készséggel válaszolnak. Megkéri Szabóné Molnár Ildikót, a pénzügyi osztály vezetőjét, aki ebben a témában a legilletékesebb, tájékoztassa a jelenlévőket az önkormányzat 2016. évi költségvetésének civil szervezeteket érintő részéről, valamint a pályázatok leglényegesebb elemeiről.

Szabóné Molnár Ildikó: Az önkormányzat költségvetési rendeletében határozza meg, hogy milyen alapokra lehet pályázni. A melléklet tartalmazza a kiemelt szervezeteket és azok támogatását, illetve az alapokra meghatározott összegeket. Az új pályázati alapokról szóló rendeletet nagyon fontos, hogy a pályázók áttekintsék. Ez tartalmazza azokat az adatlapokat, azokat a mellékleteket, melyek egy sikeres pályázat benyújtásához szükségesek. Ha nem határidőre történik a pályázat benyújtása, vagy hiányoznak a mellékletek, ezek eredményezik a pályázat sikertelenségét. A pályázható alapok nem változtak: közművelődési alap, sportalap, egészségvédelmi alap és közbiztonsági alap. A pályázatok beadási határideje: 2016. március 16., szerda 12 óra. A pályázaton elnyert támogatást utólag kapja meg a pályázó: miután a támogatási szerződés alá van írva és megtörtént a projekt, melyet számlákkal el tud számolni. Ezt követően a támogatás kifizetésre kerül. A közművelődési alapra betervezett összeg 7,5 millió forint, a sportalap 5 millió forint, egészségvédelmi alap 3 millió forint és a közbiztonsági alap 5 millió 753 ezer forint. Az önkormányzat egyéb támogatásokat is nyújt. Az egyházak támogatására 2,1 millió forint van előirányozva. A választókerületi keret 10 millió forint, a polgármesteri és alpolgármesteri keret a tavalyihoz hasonló, 4,5 millió forint. A rendelet még 139 millió 901 ezer forint támogatást tervez be. Ebbe benne vannak olyan szolgáltatások is, mint pl. szponzori díj. 388 millió 375 ezer támogatást kapnak az államháztartáson kívüli szervezeteknek, iskoláknak, óvodáknak. Ez a támogatási összeg több tételből áll össze, pl. a Flesch Károly Kulturális Központ támogatása. Fontos, hogy a kiemelten támogatott szervezetek az alapokra nem pályázhatnak. A pályázaton való részvétel feltétele, hogy mosonmagyaróvári lakosnak vagy székhelyűnek kell lenni. A pályázatokat két példányban kell beadni. Működésre továbbra sem nyújtható be pályázat. Változás, hogy a támogatási összegéből maximum 20% használható fel reprezentációs költségre. A program megvalósulását követő 30 napon belül a támogatási összeggel el kell számolni és szakmai beszámolót be kell nyújtani.

Nagy Sándor: A Mosonmagyaróvári Civil Szövetség honlapján az érdeklődők megtekinthetik a prezentáció vetített képanyagát.

Staár Katalin: Felhívja a jelenlévők figyelmét, mivel ebben az évben kevesebb pályázatot lehet beadni, így mindenki nagyobb összeggel pályázhat.

Nagy Sándor: Van-e arra lehetőség, hogy egy programba több részprogramot beépítve, azokra kérjük támogatást? Eddig két versmondó versenyt rendeztünk évente, egyet diákoknak, egyet pedig nyugdíjasoknak. Az előző években mindegyikre külön kértünk támogatást. Idén beadhatunk egy pályázatot egyszerre a kettőre?

Szabóné Molnár Ildikó: Mivel ezt a törvény nem tiltja, ezért lehet. Azt nem lehetne, ha az egyik program kulturális, a másik program pedig sporttevékenység lenn.

Palkovits Gusztáv: a városrészi egyesületek kapnak-e a költségvetésből külön soron támogatást.

Szabóné Molnár Ildikó: Igen. Ezeket a támogatásokat a költségvetési rendelet 13. melléklete tartalmazza.

Késmárki István: Horgászegyesületet képvisel. Még nem kötötték meg a vízhasználati szerződést arra a vízfelületre, melyen ifjúsági rendezvényt kívánnak szervezni. Hogyan igazolják március 16-ig, hogy a vízfelületet jogosan használják?

Szabóné Molnár Ildikó: Biztosan van olyan előkészítő dokumentum, mellyel igazolható, hogy a vízfelületet jogosan használják.

Késmárki István: A horgászegyesület melyik alapra pályázhat?

Szabóné Molnár Ildikó: Vélhetően a sport alapra lehet pályázni.

Nagy Sándor: A pályázati alapokhoz milyen mellékleteket kell benyújtani? Ezt is tartalmazza a rendelet?

Szabóné Molnár Ildikó: Igen, a rendeleteknek a melléklete tartalmazza, hogy milyen mellékleteket kell benyújtani. Ilyen többek között a bírósági kivonat, az alapszabály, stb.

Nagy Sándor: Szervezetemnek a bírósági kivonat igénylése adja a legtöbb gondot, mivel hosszadalmas a beszerzése. A Győri Törvényszék honlapján létezik egy közhiteles nyilvántartás, ahol meglehet nézni, hogy egy-egy szervezet létezik-e, működik-e. Jó lett volna a rendeletet úgy szabályozni, hogy ezt a kivonatot ne kelljen papíron bekérni. Vannak már olyan pályáztató szervezetek, ahol már nem kérik be, mert elfogadják a törvényszék nyilvántartását.

Feleslegesnek tartja az alapszabály benyújtását. Ha nincs benne változás, akkor is minden évben be kell nyújtani ezt a mellékletet is. Erre nem lehetne kitalálni valami egyszerűsítést?

Szabóné Molnár Ildikó: Az előírt mellékleteket idén már be kell nyújtani. Javasolja, hogy a felvetésekkel írásban keressék meg a jegyző asszonyt.

2. napirendi pont

Nagy Sándor: Felkéri dr. Törő Dóra civil referenst, tájékoztassa a jelenlévőket a Virágos Magyarországért programmal kapcsolatos új információkról, illetve arról, hogy a decemberben kiosztott adatlapoknak mi lett a sorsa?

dr. Törő Dóra: A jelenleg is gőzerővel folyik az előkészítése az egészéves programnak, amit a polgármesteri titkárság koordinál. A Dzsungelország Kft-vel és a VÜF-fel közösen valósítjuk meg a technikai részét, valamint kértük a civilek támogatását. Az adatlapokkal kapcsolatban szeretném tisztázni, ez nem pályázati kérelem, csak előzetes felmérés a civil szervezetek működéséről. Az a kérésünk, hogy a zsűri a július 2-ai hétvégét töltse városunkban, erre még választ nem kaptunk. A zsűri egy általunk előre diktált útvonalon járja be a várost, ezek köré tervezzük a civil programokat. Addig nem tudunk konkrét programokat, amíg nem tudjuk a biztos időpontot. A polgármester megkeresett 15 civil szervezet azzal, hogy próbálják ezt a napot saját programjaikba is betervezni. 3 fő rendezvényhelyszín lenne, ahol a civilek megmutatkozhatnak. Egyik a Flesch Károly Kulturális Központ köré tervezett közösségi fűszerkert lesz, a másik a mosoni strand lesz, ahol a Mosoni Polgári Kör által koordinált programba többen be fognak csatlakozni, a harmadik a Magyar utca, mint Kult-utca is egy megmutatkozási lehetőség, mellyel a civilek élhetnek. A civileknek erre külön támogatást nem tudunk biztosítani, ezt mindenkinek magának kell biztosítani, ezt felajánlásként kell felfogni. A zsűrinek a látványból kell ítélni, nem tudunk velük beszélgetni, csak tolmáccsal kommunikálhatnak. A zsűri napja prezentációval indul a Futurában, azokról a helyekről, melyeket nincs idejük bejárni. Várják és köszönik a felajánlásokat.

Nagy Sándor: Mi lett a sorsa decemberben kiosztott adatalapoknak?

dr. Törő Dóra: Ezek az adatlapok rendkívül fontos információkat tartalmaznak a városvezetésnek egy-egy civil szervezet 2016. évi terveiről. Arra viszont felhívta a figyelmet, hogy az adatlapon bejelentett rendezvények nem mentesítik a civil szervezeteket a pályázati alapokra történő pályázástól.

3. napirendi pont

Nagy Sándor: a 2011-ben bevezetett közfoglalkoztatás fontos humánerőforrási lehetőséget teremt a civil szervezeteknek. 2016-ban minden eddiginél több költségvetési forrást biztosít a kormányzat. A közfoglalkoztatottak igénylése nagyon egyszerű, mindössze egy kérelem formanyomtatványt kell kitölteni és a szükséges mellékletekkel ellátni. A legfontosabb melléklet a helyi önkormányzattal kötött közfeladat ellátási szerződés. Az a tapasztalat, hogy Mosonmagyaróvár Önkormányzatával kis utánajárás után lehet kötni ilyen közfeladat ellátási szerződést.

A Mosonmagyaróvári Kulturális Egyesületnek és a Mosonmagyaróvári Civil Szövetségnek ebben az ügyben nagy tapasztalata van, aki szeretne közfoglalkoztatottat, keresse a szervezeteket.

4. napirendi pont

Nagy Sándor: Megjelent az emberi erőforrások minisztere felhívása a Nemzeti Együttműködési Alap civil jelöltállítási rendszerében való részvételre. A Nemzeti Együttműködési Alappal kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 5/2012. (II. 16.) KIM rendelet 20-25. §-ainak előírásai tartalmazzák a civil jelöltállítási rendszer szabályait.

A Nemzeti Együttműködési Alap (a továbbiakban: NEA) civil jelöltállítási rendszerébe jelentkezhetnek azok a civil szervezetek (a 2011. évi CLXXV. törvény szerinti egyesület, alapítvány, illetve szövetség), amelyek országos (legalább 7 megyére kiterjedő) és területi (amely működésének kiterjedése a helyi kiterjedést meghaladja, de nem éri el az országos szint követelményeit) működési hatókörrel rendelkeznek (az EPER-ben nem „helyi” működési szinttel regisztráltak).

Az elektori jelentkezést az emberi erőforrások minisztere felhívásában szereplő módon az EPER-ben lehet beadni:

A http://eper.hu/eperemet/paly/palybelep.aspx oldal szolgál a regisztrációhoz, valamint a regisztrált felhasználók belépésére.

Az emberi erőforrások minisztere felhívásával kapcsolatos további információkért kérjük, keresse fel a www.civil.info.hu honlapot.

A Nemzeti Együttműködési Alap civil jelöltállítási rendszerében történő részvételük csak a 2016. február 24. napjáig hiánytalanul teljesített bejelentkezés elfogadását követően lehetséges.

Akinek gondja van az Eper rendszer használatával, az a Mosonmagyaróvári Civil Szövetségtől segítséget kérhet.

5. napirendi pont

Nagy Sándor: lassan zárulnak a 2015. évi Nemzeti Együttműködési Alap működési és szakmai pályázatainak megvalósítási időszakai, meg lehet kezdeni az elszámolást. A működési pályázatok megvalósítási és elszámolási határideje:

Kollégium elnevezése Támogatási időszak kezdő időpontja: Támogatási időszak záró időpontja: Elszámolási határidő:
Közösségi környezet kollégium 2015.03.21. 2016.03.20. 2016.04.19.
Mobilitás és alkalmazkodás kollégium 2015.03.11. 2016.03.10. 2016.04.09.
Nemzeti összetartozás kollégium 2015.02.21. 2016.02.20. 2016.03.21.
Társadalmi felelősségvállalás kollégium 2015.03.31. 2016.03.30. 2016.04.29.
Új nemzedékek jövőjéért kollégium 2015.03.01. 2016.02.28 2016.03.29.

Szabályszerű elszámolás esetén az Alapkezelő a kézhezvételt követő 45 napon belül értesíti az elszámolás benyújtóját az elszámolás elfogadásáról, illetve hiba vagy hiányosság esetén 60 napon belül – 15 napos határidővel – hiánypótlásra szólítja fel. A hiba vagy hiányosság megfelelő pótlása esetén az Alapkezelő a hiánypótlás kézhezvételét követő 30 napon belül értesíti az elszámolás benyújtóját az elszámolás elfogadásáról. A hiánypótlást követően sem elfogadható elszámolással kapcsolatos előterjesztés a hiánypótlás kézhezvételét vagy a határidő eredménytelen elteltét követő hónap ötödik napjáig kerül megküldésre a kollégium részére. A kollégium az előterjesztés kézhezvételét követő 15 napon belül dönt a szakmai beszámolóról. A kollégiumi döntés kézhezvételét követő 15 napon belül az Alapkezelő – a kollégium döntésétől függően –értesíti az elszámolás benyújtóját a döntésről vagy egy alkalommal 15 napos határidővel hiánypótlásra szólítja fel.

A pénzügyi szakmai elszámolást elektronikusan kell elkészíteni. Az előző évekhez képest változás nincs ebben az évben. Továbbra sem kell benyújtani a 100.000 Ft alatti záradékolt és hitelesített pénzügyi dokumentumokat. Akinek gondja van ezzel, az keressen a Mosonmagyaróvári Civil Szövetségnél Patonai Gábor vagy Kiss Zoltán László munkatársat.

6. napirendi pont

Nagy Sándor: három témát hozott fel.

  • Az ez évi civil koszorúzás március 15-én 13 órakor kezdődik a magyaróvári temetőben Soós János nemzetőr sírjánál. Innen indulva koszorúzzák végig a magyaróvári 48-as emlékhelyeket. Fél 3 órára kényelmesen odaérnek a városi ünnepségre. Az eseményre vár minden civil szervezetet.
  • a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség továbbra is várja a civil szervezeteket, aki a könyvelést a Szövetségre kívánja bízni. Versenyképes áron vállalnak egyszeres és kettős könyvelést. Komplett szolgáltatást nyújtanak. A könyvelő Patonai Gábor.
  • a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség várja soraiba a mosonmagyaróvári civil szervezeteket. A belépéshez szükséges össze információ megtalálható a Szövetség honlapján (www.mocisz.hu). A Mosonmagyaróvári Civil Szövetségnek 30 tagszervezete van.

Már megtárgyalandó téma hiányában Nagy Sándor a Civil Kerekasztal ülését bezárta.

k.m.f.

Az emlékeztetőt összeállította: Nagy Sándor