Mosonmagyaróvári Civil Szövetség
A HARMADIK ERŐ
9200 Mosonmagyaróvár, Pacsirta utca 14.

(96) 217 388

Készült: 2015. december 15-én a Mosonmagyaróvári Civil Kerekasztal üléséről

Helyszín: Polgármesteri Hivatal (Mosonmagyaróvár, Fő út 11.)

Jelen vannak: jelenléti ív szerint

Nagy Sándor: Üdvözli a megjelenteket és az előadókat: a Városházáról Németh Andreát és Törő Dórát, a győri Civil Információs Centrum munkatársait, Sényi Katát és Dr. Pető Zsófiát.

A Civil Kerekasztal napirendje:

  1. Megjelentek a Nemzeti Együttműködési Alap 2016. évi működési célú pályázatai
    (Előadó: Sényi Kata, Civil Információs Centrum, Győr)
  2. Fogadj örökbe egy közterületet! – Összefogás a virágos Mosonmagyaróvárért
    (Előadó: Németh Andrea, Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési és Fenntartási Osztály)
  3. Tájékoztató a civil könyvelési szolgáltatásáról és a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség tagszervezéséről
    (Előadó: Nagy Sándor elnök, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség)
  4. Konzultáció civil szervezetek működésének aktuális kérdéseiről (Győri Törvényszék joggyakorlata a létesítő okirat módosításában
    - eddigi összegyűlt tapasztalatok, bírósági gyakorlatok, eljárási rendek (elektronikus és papír alapú) megbeszélése)
    (Előadó: Sényi Kata, Civil Információs Centrum, Győr)

1.napirendi pont

Németh Andrea: 2015-ben Mosonmagyaróvár nyerte meg az országos virágosítási versenyt a város kategóriában, Dunakiliti pedig a falu kategóriában. Ez a két település képviseli hazánkat a jövő évi nemzetközi versenyen. A 2016-os év erről fog szólni, az eredményes szereplésért mindenkinek tenni kell, nem csak az önkormányzatnak, hanem a város összes lakójának, a civil szervezeteknek, az intézményeknek, a vállalatoknak. Eredményt csak összefogással tudunk elérni. A munkát viszont nem csak a verseny miatt végezzük, hanem magunk miatt is, hogy élhetőbb, kulturáltabb, tisztább városban élhessünk. Ettől a városba látogatók is jó tapasztalatokkal távoznak a városból.

A zsűrizés szempontjai a zöldfelületetek minősége, virágosítás, az útburkolatok minősége, az utcabútorok, tisztaság. A zsűri a város által megtervezett útvonalon tekinti meg a várost, de ez az útvonal a települést átöleli. A zsűrizés további szempontja, hogy az önkormányzat mit tesz a fenntarthatóság érdekében, milyen fejlesztési tervei vannak, a civil szervezetek, helyi vállalkozások és a lakosság részvétele a környezetszépítésben, valamint az oktatási intézmények környezettudatos nevelése.

Kérjük a civil szervezeteket, a vállalkozásokat és a lakosságot, hogy anyagi lehetőségeikhez mérten tegyenek a siker érdekében. Eddig már több városrészi civil szervezettől kaptunk tervezetet arról, hogy a jövőben mit szeretne tenni a város szépítése érdekében, de továbbra is várjuk a jelentkezőket és az ötleteket.

Törő Dóra: A városrészi egyesületek már megkapták a városszépítéssel kapcsolatos felhívást, a második körben fordulunk a civil szervezetekhez. A polgármester úr azzal a kéréssel fordul minden mosonmagyaróvári civil szervezethez, hogy a 2016-os programterveikbe építsenek be szépítő akciókat. Ezzel kapcsolatban egy formanyomtatványt kell kitölteni, melyen fel kell tüntetni, milyen programokat terveznek 2016-ban, ezt hogyan tudják ebbe a programban bekapcsolni, és lesz-e támogatási igényük.

A zsűri július első napjaiban érkezik városunkba, tehát a szépítési akciókat főleg erre az időszakra célszerű tervezni. Szeretnénk, ha a kijelölt útvonal bejárásának idején bizonyos közösségi tereken a civilek megjelennének. Szeretnénk megmutatni, hogy pl. egészségvédelem terén mit teszünk, vagy egy látványosabb produkcióval is szerepelhetnének. A zsűri a tervezett útvonalat járva egy-egy helyen 8-10 percet tölthet el, így 10-15 civil szervezet bemutatkozására van lehetőség. Nagyon szoros együttműködésre van szükség annak érdekében, hogy egy jól koordinált bemutatkozás legyen. Várja azokat a jelentkezőket, akik úgy gondolják, ezeken a helyeken meg tudnak jelenni. Május végére ki kell alakulnia a teljes programnak. Február-március környékén kialakul a teljes útvonal, utána mindenki mozgósítva lesz, hogy azokon a területeken a bejárás napján még egy darab szemét sem legyen.

Hegedűs Csabáné: felajánlja, hogy a kertészetbarátok a Városközpont virágosításában vesznek részt. Felhívja figyelmet a közterületek rendjére.

Nagy Sándor: mikor derül ki, melyik civil programra tart igény a város?

Németh Andrea: előreláthatólag a szervező bizottság februárban fog dönteni a pontos programról.

Törő Dóra: arra kéri a civileket, hogy mielőbb, de legkésőbb január közepéig adják le program javaslatukat.

2. napirendi pont

Nagy Sándor: Megjelentek a NEA-nak a jövő évi működési célú támogatási pályázatai. A pályázatokat január elején kell beadni, van még idő elkészíteni.

Sényi Kata: Utoljára vagyunk itt, mint a Civil Információs Központ munkatársai, mivel a programot december 31-én zárjuk. Ismét pályáztunk ennek a címnek az elnyerésére, azonban ennek eredménye még nem ismert. Ezúton is megköszönjük, hogy a mosonmagyaróvári civil szervezetek is igény tartottak a munkánkra. A Győri Törvényszékkel aláírtunk egy együttműködési megállapodást, reméljük, nem hiába. Továbbiakban tervezzük, hogy még egyszer lesz egy nagyobb tájékoztató minden nagyobb városban. Mindenkinek felhívjuk a figyelmét, hogy aki még nem adta be módosításra az alapszabályát az 2016. március 14-ig tegye meg. Mindenkinek nagyon szívesen segítünk, átnézzük az alapszabályt és javaslatokat teszünk, de elkészíteni mindenkinek magának kell. www.civilhazgyor.hu a honlapunk, melyet naponta frissítünk. Itt megtalálható az elérhetőségünk, és hírlevélre is fel lehet iratkozni.

A NEA működési célú pályázatánál változások vannak. 2016-tól módosítani kell az EPER regisztrációs nyilatkozatát, akinek az adatai nem egyeznek a Bíróság honlapján lévő adatokkal. Akinek változtatás van folyamatban, az megteheti, hogy benyújtja az új regisztrációs nyilatkozatot, de mellékelni kell a közgyűlés döntési jegyzőkönyvét, a tisztségelfogadó nyilatkozatot, és azt az igazolást, melyben igazolni tudja, hogy a változtatás a bíróság felé kezdeményezte. Amikor jogerőre emelkedett, akkor pedig az EPER dokumentumbeküldőn be kell küldeni. Ha nincs változás, nem kell új nyilatkozatot küldeni, mert automatikusan meghosszabbodik az érvényességi idő.

Aki készpénzben vállalja a 10%-os térítésmentes hozzájárulást a pályázathoz, annak nem kell banki igazolás, mindössze egy nyilatkozat kell a képviselőtől, amiben lenyilatkozza, hogy ez az összeg rendelkezésre áll.

Ahhoz, hogy valaki a NEA-hoz pályázatot nyújtson be, 2.000,- Ft pályázati díjat kell egy bankszámlaszámra utalni. Ahhoz, hogy a szervezeteket azonosítani tudják, a közleménybe be kell írni a szervezet adószámát és azt, hogy NEA-16. Ennek az összegnek a banki átutalás igazolását be kell szkennelni és be kell küldeni az EPER-rendszerbe. Ha bankkivonatot küldünk, figyelni kell, hogy látszódjon a nyitó és záró egyenleg.

Semmilyen más papíralapú dokumentum nem kell.

Egyszerűsödtek a táblázatok, kevesebbek a költségvetési sorok. Javaslom, hogy a működési támogatásra igényelt összeget a szervezet éves árbevételének 120-150%-ában határozza meg. Várhatóan december 28-án megjelennek a szakmai pályázatok is. Nagyon fontos, hogy amelyik kollégiumhoz pályázunk a működési támogatásra, ahhoz kell a szakmai pályázatokat is beadni.

Nagy Sándor: Akinek segítségre van szüksége, az a Civil Szövetségtől is kérhet, mindenkinek tudásunk szerint segítünk, akár az alapszabály módosításában, akár a pályázatok megírásában.

3. napirendi pont

Nagy Sándor: tájékoztatást adott a civil könyvelésről. Jelenleg 23 szervezetnek könyvel Patonai Gábor munkatárs. A könyvelésre panasz nem hangzott el 2015-ben. 2016-tól már bérszámfejtést is vállal a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség. A díjtételek nagyon kedvezőek: egyszeres könyvelés havi 5.000 Ft, kettős könyvelés havi 6.000 Ft.

A Mosonmagyaróvári Civil Szövetségnek jelenleg 30 tagszervezete van. A szervezet nyitott, továbbra is várja a civil szervezetek belépését. a szövetség honlapjáról – www.mocisz.hu – teljes körűen lehet tájékozódni a szervezet tevékenységéről.

4. napirendi pont

Nagy Sándor: van már tapasztalata az alapszabály módosítással, a bírósági eljárással kapcsolatban. Felajánlja segítségét. A Civil Házban előzetesen egyeztetett időpontban készséggel áll az érdeklődök rendelkezésére. Telefonszám: 217-388

Végezetül minden szervezetnek és tagnak szeretetteljes, áldott karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kíván. Az ülést berekeszti.

k.m.f.


Az emlékeztetőt készítette: Nagy Sándor