Mosonmagyaróvári Civil Szövetség
A HARMADIK ERŐ
9200 Mosonmagyaróvár, Pacsirta utca 14.

(96) 217 388

Készült: 2015. május 19-én a Mosonmagyaróvári Civil Kerekasztal üléséről

Helyszín: Hansági Múzeum, Cselley-Ház (Mosonmagyaróvár, Fő út 19.)

Jelen vannak: jelenléti ív szerint

Nagy Sándor: Üdvözli a megjelenteket és Törő Dóra civil referenst. Köszönti a győri Civil Információs Centrum munkatársait, Sényi Katát és Horváthné Zimmer Katalint.

Napirendi pontok:

  1. A 2014. évi beszámoló készítéssel kapcsolatos információk
    (Előadó: Patonai Gábor, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség)
  2. Létesítő okirat módosítása a 2014. március 15-én életbe lépett 2013. évi V. törvény Polgári Törvénykönyv rendelkezései szerint - eddigi összegyűlt tapasztalatok, bírósági gyakorlatok, eljárási rendek (elektronikus és papír alapú) ismertetése
    (Előadó: Horváthné Zimmer Katalin, Civil Információs Centrum, Győr)
  3. Tájékoztató a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség tagszervezéséről
    (Előadó: Nagy Sándor, Mosonmagyaróvári Civil Szövetség) 

1.   napirendi pont

Nagy Sándor: Van-e kérdés előzetesen a napirendi ponttal kapcsolatban?

Palkovits Gusztáv: Hol lehet a szervezetek alapszabályát megtekinteni?

Horváthné Zimmer Katalin: A bíróságtól mindegyik civil szervezet éppen hatályban lévő alapító okiratát illeték ellenében ki lehet kérni.

A módosított alapszabályok beadási határideje 2016. március 15. A bíróság aggályosnak tartja, hogy a szervezetek még nem nagyon mozgolódnak, attól tartanak, hogy a határidő előtt dömping lesz. Ezért mindenkit arra kérnek, hogy minél korábban álljanak neki a módosításnak és adják be.

Sényi Kata: Ahhoz, hogy a módosítás megindulhasson, közgyűlésen vagy kuratóriumi ülésen a változtatásról döntést kell hozni. El kell fogadni és határozatban ki kell mondani. Javasolja, hogy aki még nem tartott idén ülést az még vegye be a napirendi pontok közé, mert a módosítások átvezetéséhez több idő kell.

Horváthné Zimmer Katalin: Az első feladat, hogy módosítani kell az alapszabályt az új Ptk-nak megfelelően. Ehhez van minta a Győri Információs Centrum honlapján, mely nagyon jól használható. A Bíróság honlapján is van minta, de elismerték, hogy abban több hiba van. Az alapszabályban figyelni kell arra, hogy bele kell venni a szervezetnek azt a képviselőjét név szerint, aki aláír. Két képviseleti jogot különböztetünk meg: az önálló és az együttes aláírási jogot. Az aláírásra jogosultaknak meg kell határozni a hatáskörét: lehet általános, akkor mindenhol egyedül ír alá, vagy különös, így bizonyos esetekben képviselő társakkal ír alá. Mindig tüntessük fel név szerint, hogy ki kivel írhat alá a bankban.

Az alapszabályba bele kell venni a tagdíj pontos összegét, a fizetési határidőt és a fizetés módját.

Fontos része az alapszabálynak a közgyűlés, amellyel kapcsolatos részt teljes egészében a mintából át lehet emelni.

Nagyon fontos tudni, hogy az alapszabály változtatásokat ki kell emelni: pl. más betűtípussal, vastagítással vagy dőltbetűvel. Ha hiánypótlásra szólítanak fel, mindig új kiemelést kell alkalmazni. Módosítások esetén fel kell tüntetni az elején, hogy „módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt alapszabály”. A záradékban kell megjegyezni, hogy a módosításokat milyen formában emeltük ki. Lehetnek olyan régi alapszabályok, amik helyett érdemes az egész mintát felhasználni, kiegészítve a szervezet céljaival, képviselőivel. Így nagyrészt kiemelt betűtípussal kell beadni.

A módosított alapszabályt a közgyűlésnek, ill. a kuratóriumnak el kell fogadni, melyről kell jegyzőkönyv és jelenléti ív.

Sényi Kata: A jelenléti ívet eredeti példányban pecséttel, aláírással kéri a bíróság, ezért célszerű több példányban készíteni a közgyűlésen.

Hegedűs Csabáné: Van-e arra lehetőség, hogy a jelenléti ívet előre elkészítjük, ráírva a tagnévsor, és a neve mellett csak az írja alá, aki a közgyűlésen jelen van. A többi üresen marad.

Horváthné Zimmer Katalin: Ezt elfogadja az ügyészség. Az alapszabály módosítással együtt úgyis be kell adni az akkori dátummal hatályos tagnévsort.

Dr. Késmárki István: Több, mint 60 éve működik az egyesületünk, de soha nem volt elnökségünk, hanem vezetőség volt. Az alapszabályban hagyhatjuk a vezetőség kifejezést, vagy teljes szövegegyezőségre kell törekedni és az elnökség szót kell átvenni?

Horváthné Zimmer Katalin: Előírás, hogy az egyesületben minimum 3 fő vezető tisztségviselőnek kell lennie, de nem kell mindnek képviselői joggal rendelkeznie. A vezetőség szó használata maradhat, nem kell elnökségre javítani. A vezetőségi titulusokat minden szervezet maga határozhatja meg, de minden vezetőségi tagnak tisztséget kell biztosítani.

Fontos tudni, hogy hogyan adjuk be a módosított alapszabályt. Van még lehetőség a papír alapon való benyújtásra, de az online beadásokra sokkal gyorsabban reagálnak, így könnyebb a módosítást elvégezni. Ha van rá igény, több szervezettel egy időpontot egyeztetve a Győri Információs Centrum munkatársai segítséget nyújtanak az internetes elküldésben. Mindkét esetben ki kell tölteni egy adatlapot (PK-101V vagy PK-102V). Ezt a dokumentumot bárki beadhatja, aki rendelkezik ügyfélkapuval, csak meghatalmazást kell adni. Az adatlap kitöltésekor lehetőség van a szervezet nevének megváltoztatására is.

Sényi Kata: Akik elvesztették közhasznúságukat, de még nem változtatták az alapító okiratukat, azok most megtehetik, mert a szervezet nevében nem használhatják a „közhasznú” kifejezést.

Horváthné Zimmer Katalin: Az adatlap végén kell jelölni a mellékelt dokumentumokat. Ha papír alapon adjuk be, a kitöltött adatlapot kinyomtatjuk, aláírva a mellékletekkel együtt postázzuk. Ha elektronikusan nyújtjuk be, akkor a mellékleteket beszkenneljük és a dokumentumcsatolóba feltöltjük, majd az ügyfélkapun keresztül elküldjük.

dr. Késmárki István: Az adatlapot honnan lehet letölteni?

Kuti Sándor: A közhasznúsági jelentést, ami a közhasznú szervezeteknek kötelező, ugyanebben a rendszerben kell elkészíteni. Aki azt meg tudja csinálni, az ezt is el tudja készíteni.

Horváthné Zimmer Katalin: A bíróság honlapjáról tölthető le a PK-101V és PK-102V nyomtatvány. Állítólag a bíróság azt is elfogadja, ha valaki üresen kinyomtatva kézzel tölti ki, de nem ajánlja, mert a legördülő lehetőségeket az nem fogja látni.

dr. Késmárki István: A Győri Információs Centrum segítségét hogyan lehet igénybe venni?

Horváthné Zimmer Katalin: Felkéri Nagy Sándort, a Civil Szövetség elnökét, hogy gyűjtse össze azokat a szervezeteket, akiknek szükségük van segítségre, és egy megbeszélt időpontban a centrum munkatársai Mosonmagyaróvárra jönnek. Egy alkalommal 2-3 szervezet adatlapjának kitöltésében tudnak segíteni.

dr. Késmárki István: A MOFÉM Horgász Egyesület nagy létszámú, több száz fős szervezet. Mivel ekkora létszám nehezen hívható össze, 5 évente tartanak közgyűlést és évente küldött közgyűlést. Ezt elfogadja a bíróság?

Horváthné Zimmer Katalin: A küldöttközgyűlést is elfogadja Bíróság, ha az alapszabály így rendelkezik.

dr. Késmárki István: Bele kell venni az alapszabályba, hogy ki végzi a szervezet könyvelését?

Horváthné Zimmer Katalin: Nem ehhez a bíráságnak semmi köze.

Varga Csabáné: A Belvárosi Üzletkör Klaszter Egyesület egy új szervezet, tavaly alakult. Az alapszabályát ebben az esetben is módosítani kell?

Horváthné Zimmer Katalin: Meg kell nézni. A dátumtól függ, ha március 15-e utáni, akkor nem kell. Ha előtti a dátum, akkor kell, de valószínű, hogy nem lesz sok munka vele, mert azóta csak kisebb változások voltak. Sajnos a fiatal szervezeteknek is van javítani való, mert mindig vannak kisebb változások.

Jók a tapasztalatok az új bírósági titkárral, egyértelműbbek a hiánypótlásaik.

Nagy Sándor: A Mosonmagyaróvári Civil Szövetség küldöttgyűlésén merült fel egy kérdés. A szövetség alapszabályát úgy módosították, hogy a vezetőség 3 tagú. Az egyik küldött szerint viszont a Civil Törvény, mely szerint több tagja is lehet a vezetőségnek, felülírja a Polgári Törvénykönyvet.

Horváthné Zimmer Katalin: Valóban így igaz. A vezetőségnek legalább 3 tagúnak kell lenni.

Nagy Sándor: Megköszöni Horváthné Zimmer Katalin és Sényi Kata az alapszabályok módosításával kapcsolatos tájékoztatását. Felajánlja, hogy összegyűjti azokat a szervezeteket, akik segítséget kérnek, és ismét meghívják az Információs Centrum munkatársait Mosonmagyaróvárra.

2.  napirendi pont

Sényi Kata: minden szervezetnek május 31-ig kell beküldeni a 2014. évről szóló számviteli beszámolót és közhasznúsági mellékletet az Országos Bírósági Hivatalnak. Felkéri Patonai Gábort, a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség könyvelőjét, ismertesse a teendőket.

Patonai Gábor: az elmúlt évekhez viszonyítva változás nincs, a nem közhasznú szervezetek a Pk.141-es nyomtatványt, a közhasznú szervezeteknek a Pk.142-es nyomtatványt kell elektronikusan kitölteni. Akinek gondja van a kitöltéssel, annak a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség segítséget nyújt. Érdemes telefonon előzetesen bejelentkezni.

Újdonság viszont, hogy a nyomtatványt nemcsak postán, hanem elektronikusan is be lehet nyújtani az ügyfélkapun keresztül.

Sényi Kata: arra hívja fel a figyelmet, hogy nyomtatványt csak egyféleképpen küldjük be az Országos Bírósági Hivatalnak, különben káosz lesz.

Patonai Gábor: elektronikus beküldés esetén a rendszer az ügyfélkapu értesítési tárhelyén automatikusan vételnyugtázó bizonylatot küld, majd néhány napon belül ugyanide az Országos Bírósági Hivataltól igazolás érkezik. Ezt a bizonylatot a NEA pályázatoknál tudjuk használni.

Ezt követően vetítettképes előadással részletesen ismerteti a nyomtatványt.

 3.   napirendi pont

Nagy Sándor: A Mosonmagyaróvári Civil Szövetség tagszervezeti létszáma az április végi tagfelvételekkel 29 tagszervezetre nőtt.

Tagszervezetek

    1. Mosonmagyaróvári Kulturális Egyesület (alapító)
    2. Tallós Prohászka István Művészeti Egyesület (alapító)
    3. Moson Megye Polgáraiért Alapítvány
    4. Tengri Íjász és Hagyományőrző Egyesület
    5. Lehetőség Családoknak 2005 Alapítvány
    6. Moson Megyei Nők Egyesülete
    7. Mosonmagyaróvári Kertbarátok Köre
    8. Mosonmagyaróvár és Környéke Nyugdíjas Egyesület
    9. Mosonmagyaróvári Makettező Egyesület
    10. MOFÉM Rt. Horgász Egyesület
    11. Újjáéledés Alapítvány
    12. DELTA Lakóterületi Sportegyesület
    13. Életfa Egyesület
    14. Mozgáskorlátozottak Mosonmagyaróvári Egyesülete
    15. Ebtenyésztők és Hobbi Kutyások Mosonmagyaróvári Egyesülete
    16. Mosonmagyaróvári Horgászegyesület
    17. Lajta Néptánc Egyesület
    18. Mosonmagyaróvári Környezetvédő Egyesület
    19. Mosonmagyaróvári Vízisport Egyesület
    20. Nők a Városért Egyesület
    21. Egyesület a Városközpontért
    22. Szenyor Szabadidő Kerékpáros Egyesület
    23. Lajtha László Vegyeskar Egyesület
    24. Mosonmagyaróvári Városi Modellező Klub Technikai Sportegyesület
    25. Belvárosi Üzletkör Klaszter Egyesület
    26. Hungarocky Táncegyesület
    27. Ebtenyésztők Mosonmagyaróvári Egyesülete
    28. Kühne Fúvószenekarért Alapítvány
    29. Szigetközi Természetvédelmi Egyesület

A Mosonmagyaróvári Civil Szövetség továbbra is nyitott a mosonmagyaróvári belépni kívánó szervezetek előtt. A jelenlevők figyelmébe ajánlja a szövetség honlapját – www.mocisz.hu –, melyen naprakész információk kaphatók a szövetségről. A szövetség székhelyén – Pacsirta u. 14. – készséggel áll minden érdeklődő rendelkezésére.

Mindenkinek kellemes nyarat, jó pihenést kíván a nyárra. A következő civil kerekasztal összejövetelt szeptember végén szervezi meg a Mosonmagyaróvári Civil Szövetség. Az ülést bezárja, köszöni a részvételt.

 k.m.f.

 Az emlékeztetőt összeállította: Nagy Sándor